Wybierz region

Wybierz miasto

  Coraz bardziej słone rachunki

  Autor: Mariusz Urbanke

  2006-03-06, Aktualizacja: 2006-03-07 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Koszty ogrzewania, energii elektrycznej i gazu stanowią nawet jedną czwartą naszych stałych wydatków. I, niestety, nie zapowiada się, żeby te wydatki malały.

  Koszty ogrzewania, energii elektrycznej i gazu stanowią nawet jedną czwartą naszych stałych wydatków. I, niestety, nie zapowiada się, żeby te wydatki malały. Na początku tego roku podrożały energia elektryczna dla gospodarstw domowych i gaz. Taryfy dla energii elektrycznej zostały zatwierdzone na rok, w związku z czym następna podwyżka cen prądu czeka nas nie wcześniej niż na początku przyszłego roku. Zupełnie inaczej jest z gazem ziemnym. Jak pokazuje ubiegły rok, cena gazu może się zmieniać nawet kilkakrotnie. Licząc od początku ubiegłego roku mieliśmy do tej pory już cztery podwyżki, w wyniku których cena tego paliwa poszła w górę aż o 40 proc. Kolejna podwyżka planowana jest na 1 kwietnia.

  Urząd wciąż liczy
  Jak poinformowała nas Izabela Kochaniak z Urzędu Regulacji Energetyki, decyzja w sprawie zatwierdzenia nowych stawek proponowanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapadnie nie wcześniej niż w połowie marca. Pewne jest jednak, że podwyżka będzie, bo nasi najwięksi dostawcy gazu, Rosjanie, domagają się wyższych cen za sprzedawany nam surowiec.

  W wyniku tegorocznej styczniowej podwyżki cen gazu odbiorcy użytkujący to paliwo tylko do sporządzania posiłków i podgrzewania wody użytkowej muszą płacić średnio w miesiącu o 6-7 zł więcej. Jeszcze dotkliwiej zmianę cen odczuli ci, którzy również ogrzewają budynki czy lokale gazem. Ich rachunki miesięczne wzrosły średnio o 18-20 zł. O ile więcej będziemy płacić od kwietnia? Fachowcy oceniają, że Rosjanie postawią ostre warunki i zażądają znacznie wyższych cen.

  Wiceprezes PGNiG Jan Anysz przekonuje jednak, że wniosek o podwyżkę cen gazu od kwietnia będzie niższy, niż podwyżka przyjęta na początku stycznia. To pocieszające, bo wtedy wzrost cen hurtowych wprowadzonych przez PGNiG wyniósł aż 12 proc. Co przy tym ważne - w przypadku styczniowej podwyżki prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zgodził się na zmianę całej taryfy PGNiG - przedłużył jej obowiązywanie do 31 marca 2006 r. Dzięki temu nie zmieniły się opłata przesyłowa i abonament. Inaczej płacilibyśmy jeszcze więcej.

  Dodatkowe koszty
  Docierają też do nas sygnały, że spółki gazownicze tak rozwiązują kwestię zapłaty za gaz, że zawsze są do przodu.

  - Ze zdziwieniem odkryłem, że od 1 marca br. w Górnośląskiej Spółce Gazownictwa obowiązuje nowy cennik opłat dodatkowych - poinformował nas Czytelnik z Siemianowic. - Dowiedziałem się o tym, gdy chciałem dostać dodatkową fakturę za gaz, bo zmienili mi licznik. Od tej operacji musiałem zapłacić ekstraopłatę przekraczającą 4 złote. Pytam się: za co - dziwi się Czytelnik.

  - Opłaty dodatkowe naliczane są wyłącznie w przypadku wyboru przez klienta indywidualnego trybu rozliczania - wyjaśnia Maja Girycka z Górnośląskiej Spółki Gazownictwa z siedzibą w Zabrzu. - Za niestandardową formę rozliczeń przyjmuje się dodatkowe odczyty podawane przez klienta i dokonywane na ich podstawie rozliczenia, niezależne od odczytów i rozliczeń dokonywanych przez inkasenta w ramach normalnego cyklu rozliczeniowego.

  Co to oznacza? Każdy, kto będzie chciał zaoszczędzić, będzie musiał do tego... dopłacić. Zabrzańska spółka przechodzi bowiem na nowy system rozliczeń rocznych. - Klient dostaje fakturę wyrównawczą wynikającą z dokonanego rzeczywistego odczytu oraz 5 faktur zawierających prognozę zużycia na najbliższe 10 miesięcy - wyjaśnia Girycka. Teraz, jeśli klient zacznie oszczędzać i stwierdzi, że prognozy są na wyrost, a faktury za wysokie, to za nową, korygującą fakturę będzie musiał dopłacić 4,15 zł. Wygląda więc na to, że nie tylko podwyżki cen za gaz odbiją się na naszych portfelach, ale i dodatkowe opłaty ukryte w cennikach firm gazowniczych.  Podwyżki 2006

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zapowiedziało podwyżkę cen gazu od 1 kwietnia. Na początku stycznia ceny gazu dla odbiorców domowych wzrosły z 4,9 do 7 proc. w zależności od jego zużycia. Ile zmienią się teraz? Decyzja o podwyższeniu taryfy gazowej będzie należała do Urzędu Regulacji Energetyki. Już jutro, we wtorek 7 marca, dowiesz się od nas, o ile zdrożeją gaz ziemny, gaz płynny (propan butan), prąd, olej opałowy i węgiel. Te podwyżki istotnie wpłyną na Twój budżet domowy. Bać się czy nie? Szczegóły we wtorkowym Dzienniku Zachodnim!

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.