Wybierz region

Wybierz miasto

  Jak Kompania Węglowa chciała uspokoić górników

  Autor: Izabela Kacprzak

  2006-03-23, Aktualizacja: 2006-03-23 08:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Kompania Węglowa z tzw. wolnej ręki, a nie w trybie przetargu, wybrała firmę, która miała dostarczyć bony towarowe dla górników. Wartość zlecenia sięgała 65 milionów złotych.

  Kompania Węglowa z tzw. wolnej ręki, a nie w trybie przetargu, wybrała firmę, która miała dostarczyć bony towarowe dla górników. Wartość zlecenia sięgała 65 milionów złotych.

  Nawet nie zaproszono nas do konkursu ofert, chociaż byliśmy operatorem jednej z trzech największych firm emitujących bony towarowe w Polsce. Nikt nas nie zapytał, czy nie mamy czasem lepszej i tańszej oferty od innych - skarży się Ryszard Kuciński, pełnomocnik warszawskiej spółki RoKaR Investment. RoKaR chciał uczestniczyć w przetargu, ale do niego nie stanął, bo w lipcu 2005 r., w dniu kiedy zamykano procedurę przyjmowania ofert, przetarg został unieważniony, choć o to zlecenie starało się kilka największych firm w branży. Kompania ogłosiła, że wybór odbędzie się poprzez konkurs ofert. Wyboru dokonano błyskawicznie.

  - To naruszenie procedur. Przepisy o zamówieniach publicznych mówią przecież wyraźnie, że gdy wartość zamówienia przekracza 60 tysięcy euro, termin nie może być krótszy niż 52 dni - mówi Kuciński.

  Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, odpiera te zarzuty: - Nie złamaliśmy prawa, a cała procedura wyłonienia oferenta odbywała się pod szczególnym nadzorem związków zawodowych. To właśnie pod naciskiem związków wycofaliśmy się z przetargu. Chodziło o to, żeby wybrać firmę, która uwzględni sieć sklepów pod kopalniami.  Bony i kupony, w tym żywieniowe, emituje w Polsce pięciu operatorów - trzech z kapitałem francuskim, tj. Sodexo Pass, Accor Services i Cheque Dejeuner, jeden z kapitałem polsko-brytyjskim, Bonus Systems, oraz spółka o czeskim rodowodzie - Wasza Żywieniowa. Firmy te nie tylko sprzedają bony, ale w ramach współpracy oferują też firmom wiele dodatkowych usług.

  Kompania Węglowa wybrała Sodexo. Nie wiadomo, jakie względy zdecydowały o wyborze. Kuciński: - Mieliśmy bardzo dobrą ofertę, gdyż kwota zamówienia była ogromna. Ale nie chciano się z nią zapoznać.

  Zbigniew Madej twierdzi, że RoKaR nie złożył oferty po określeniu specyfikacji.

  - Zgłosiliśmy się do przetargu, czekaliśmy na zaproszenie nas do konkursu. pytaliśmy o to telefonicznie - ripostuje Kuciński.  Ze specyfikacji zamówienia wynika, że Kompanii Węglowej bardzo zależało na czasie. Dostawa bonów dla ponad 71 tysięcy górników i pracowników wszystkich kopalń należących do Kompanii Węglowej miała odbyć się w ciągu dwóch tygodni od chwili ogłoszenia przetargu.

  - Chodziło o uspokojenie górników, którzy domagali się premii z zysków za rewelacyjną sprzedaż węgla. Stąd ten pośpiech. Według naszych informacji pieniądze poszły nie z zysków, ale z funduszu socjalnego - mówi znająca kulisy sprawy osoba z branży górniczej.

  Marek Uszko, były wiceprezes w Kompanii odpowiedzialny za przetargi, odrzucił protest RoKaR-u jako bezpodstawny. Jak stwierdził, bony towarowe dla pracowników nie są "zamówieniami sektorowymi" (np. nie są związane z wydobyciem węgla) i nie podlegają zastrzeżeniom dla zamówień publicznych.  Rybnik był tańszy

  W ubiegły czwartek opisaliśmy inne zlecenia w Kompanii Węglowej z wolnej ręki, które miały miejsce w 2004 r. 95 umów bada od kilku miesięcy wydział antykorupcyjny śląskiej policji. Sygnał wypłynął od jednej z firm z Rybnika, dotychczasowego kontrahenta Kompanii z zakresu hydrauliki sterowniczej. Zgodę na zamówienia z wolnej ręki dał Urząd Zamówień Publicznych. UZP zgadzał się na zlecenia z wolnej ręki, ponieważ firmy, które chciały je dostać, przedstawiały UZP informacje, że są jedynymi wykonawcami tego typu usług na rynku.

  Zdaniem policji i prokuratury ani UZP, ani Kompania Węglowa nie weryfikowały tych informacji. Prokuratura zamierza postawić w tej sprawie zarzuty, gdyż śledztwo wykazało, że identyczna oferta firmy z Rybnika była 30 proc. tańsza od tej wybranej. Śledztwo przejmie najprawdopodobniej ABW, do skontrolowania jest bowiem ponad 90 zleceń m.in. na dostawę sprzętu, serwis i remont maszyn i urządzeń.

  Prokuratura sprawdza, czy prezes UZP został wprowadzony w błąd i czy władze Kompanii dopuściły się niegospodarności.

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.