Wybierz region

Wybierz miasto

  Koniec prac specjalnej komisji po wypadku w kopalni "Zofiówka"

  Autor: Jacek Bombor

  2006-03-01, Aktualizacja: 2006-02-28 19:54 źródło: Dziennik Zachodni

  Już wiadomo, że wyrzut metanu w kopalni "Zofiówka", który w listopadzie ub. roku który zabił trzech górników, był zjawiskiem naturalnym, a tragedia nie była wynikiem błędów lub zaniedbań.

  Już wiadomo, że wyrzut metanu w kopalni "Zofiówka", który w listopadzie ub. roku który zabił trzech górników, był zjawiskiem naturalnym, a tragedia nie była wynikiem błędów lub zaniedbań. Jednak wyciągnięto wnioski i kopalnie będą musiały przeprowadzać kosztowne badania, by uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.


  To oficjalne stanowisko komisji, która zakończyła prace dotyczące ustalenia przyczyn tej tragedii.

  Komisja została powołana przez Wojciecha Bradeckiego, prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Powstał w tej sprawie obszerny raport, którego szczegóły mają zostać upublicznione w najbliższy poniedziałek.

  - W związku z tym, że to było zjawisko naturalne, nikt z kopalni nie zawinił, nie było potrzeby wyciągania sankcji z tytułu naruszenia prawa geologicznego i górniczego - potwierdza Zbigniew Schinohl, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku.

  Treść raportu najpierw trafi na biurko Ludwika Dorna, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, któremu podlegają organy nadzoru górniczego.

  Sprawa jednak na tym się nie skończy, bo - jak udało nam się dowiedzieć - w związku z niespodziewanym wyrzutem metanu, który jest bardzo rzadkim zjawiskiem, szykują się zmiany w górniczych przepisach dotyczącego bezpieczeństwa. - Będzie powołana specjalna komisja, która ustali, które przepisy trzeba zmienić - wyjaśnił nam prof. Paweł Krzystolik, konsultant naukowy Głównego Instytutu Górnictwa.

  Własne postępowanie w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu Zdroju. - Czekamy na sprawozdanie górniczej komisji - wyjaśniają prokuratorzy.

  W skład 15-osobowej komisji WUG wchodzili m.in. naukowcy zajmujący się górnictwem, przedstawiciele nadzoru górniczego oraz jako obserwatorzy związkowcy.

  Do wypadku w kopalni "Zofiówka" - najtragiczniejszego w ubiegłym roku w polskim górnictwie - doszło 22 listopada. Potężny wyrzut metanu spowodował śmierć trzech górników.

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.