Wybierz region

Wybierz miasto

  Ognisty podmuch w centrum Rybnika

  Autor: Jacek Bombor

  2006-03-23, Aktualizacja: 2006-03-23 14:04 źródło: Dziennik Zachodni

  Wczoraj około godz. 9.45 Rybnikiem wstrząsnął potężny wybuch. W pasażu handlowym przy ul. 3 Maja eksplodował gaz. Konstrukcja budynku jest naruszona, a sąsiednie biura zdemolowane.

  Wczoraj około godz. 9.45 Rybnikiem wstrząsnął potężny wybuch. W pasażu handlowym przy ul. 3 Maja eksplodował gaz. Konstrukcja budynku jest naruszona, a sąsiednie biura zdemolowane. W budynkach i samochodach w promieniu 50 metrów wyleciały szyby. Michał Bednarz przechodził akurat przez ulicę, gdy na ziemię powaliła go ognista fala. Odłamki szkła poraniły mu twarz.

  - Szedłem na pocztę, a potem uciekałem w przeciwnym kierunku. Przewróciłem się - mówi. - Uratowała mnie gruba kurtka. Pomogła mi jakaś kobieta, chwyciłem za komórkę i zadzwoniłem po karetkę.

  Po opatrzeniu ran w szpitalu, podobnie jak dwie inne lżej poszkodowane osoby, został zwolniony do domu. Trzy osoby odniosły poważniejsze obrażenia.

  - Dwie przewieziono do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach. Mają poważne oparzenia twarzy i głowy, rany cięte ciała. U trzeciej podejrzewamy uraz wewnątrzczaszkowy - powiedział nam wieczorem Tomasz Zejer, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.
  Godz. 9.00

  Pracownicy prowadzący odwierty na olbrzymim placu budowy parku rozrywki Focus Park - tuż za pawilonami handlowymi przy ul. 3 Maja w Rybniku - wyraźnie czuli ulatniający się gaz. - Natychmiast wysłaliśmy na miejsce naszych ludzi - relacjonuje Maja Girycka z Górnośląskiej Spółki Gazownictwa w Zabrzu.

  Ekipa nie stwierdziła wypływu gazu na placu budowy. Postanowiła więc sprawdzić główny zawór, mieszczący się w sąsiednim, remontowanym pawilonie handlowym.

  Godz. 9.45.

  Dwóch ludzi otwiera drzwi do budynku, gdy nagle dosięga ich ściana ognia. Potężny podmuch powala mężczyzn na ziemię, fruwające odłamki szkła ranią ręce i nogi, szarpią ubrania. W budynkach w promieniu kilkudziesięciu metrów wylatują okna, pękają szyby w zaparkowanych samochodach.

  Przechodnie i klienci w pobliskich lokalach błyskawicznie padają na ziemię.

  - Nie miałam pojęcia, co się stało. Myślałam, że bomba wybuchła! - mówi Dominika Buchalik. W salonie jednej sieci komórkowych szkło pokryło całą podłogę, ludzie odskoczyli od komputerów.

  - Byliśmy w środku, to było jak trzecia wojna światowa. Zniszczenia są ogromne - powiedział nam właściciel.

  Godz. 9.47

  Z placu Wolności, gdzie mieści się zajezdnia autobusowa, pędzi tłum gapiów. Wyciągają komórki, robią zdjęcia, podekscytowani dzwonią do znajomych...

  - Nie wolno wchodzić! Do tyłu, tu nadal ulatnia się gaz - krzyczy młody policjant, rozwijając taśmę zabezpieczającą.

  Ludzie pchają się coraz bliżej, ale na szczęście w porę pojawiają się policyjne posiłki. Błyskawicznie nadjeżdża straż pożarna i karetka pogotowia. Ze środka poważnie uszkodzonego pawilonu ratownicy wyprowadzają poparzonych pracowników zakładu gazowniczego. Idą o własnych siłach, widać spalone włosy, oparzenia na twarzach. Szok powoduje, że nie czują bólu.

  Strażacy uwijają się jak w ukropie...

  - Sprawdzamy, czy w środku nie ma rannych. Na razie mamy sześciu poszkodowanych, trzech z nich jest poważnie rannych - mówi Bogusław Łabędzki z rybnickiej straży pożarnej ocierając pot z czoła.

  - Nadal czuć gaz, może gdzieś nadal wypływa. Budynek będzie chyba rozebrany, dach się zawalił, konstrukcja mocno naruszona - pokazuje zewnętrzne pęknięcia.

  Ratownicy podpierają naruszoną konstrukcję prowizorycznym rusztowaniem.

  Godz. 10.15

  Właściciele sąsiednich pawilonów przy ul. 3 Maja są wściekli. I stają się podejrzliwi. - Odkąd z tyłu Focus Park robi głębokie odwierty, na budynkach pojawiły się nowe pęknięcia. Przyjechali eksperci, założyli gipsowe plomby. U mnie ostatnio szczeliny się powiększyły - denerwuje się Aleksander Wypiór, który ma sklep najbliżej miejsca, w którym doszło do wybuchu. - Informowaliśmy firmę o tym, że tu wszystko się rusza - mówi Wypiór.

  Jego sklep został zdemolowany. - Na pewno tak tego nie zostawimy, ktoś za to powinien odpowiedzieć - mówi.

  Gaz zniszczył także sąsiedni pawilon, który niedawno zakupił przedsiębiorca z Wodzisławia.

  - Nawet tam gwoździa nie wbiłem, dopiero załatwiałem formalności. A teraz tylko ruina. Nawet nie jest ubezpieczony - przyznał nam mężczyzna.

  Remont prowadził natomiast jego sąsiad i to tam doszło do eksplozji.

  - Mamy informacje, że właśnie tam były prowadzone prace przy zaworze gazu. To przecież nasi ludzie zachowali się wzorowo, bo wezwali pogotowie gazowe. My nie mamy z tym nic wspólnego, prowadzimy roboty według wszelkich standardów, monitorujemy stan budynków, nie ma tam żadnych problemów. Nie pracujemy w ogóle w pobliżu sieci gazowniczej, ona idzie przecież wzdłuż ulicy 3 Maja - wyjaśnia natomiast Wojciech Wojciechowski, dyrektor nadzorujący budowę Focus Park w Rybniku.

  Godz. 15.30

  - Jest zdecydowanie za wcześnie na ferowanie wyroków, czy wskazywanie winnych. Prowadzimy dochodzenie, które ma ustalić dokładną przyczynę wybuchu gazu - tonuje nastroje nadkomisarz Aleksandra Nowara z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

  Swoją komisję do wyjaśnienia wczorajszego wybuchu powołała natomiast Górnośląska Spółka Gazownictwa w Zabrzu.

  - Chcemy wiedzieć, co tam zaszło, a także wypracować metody działań, by w przyszłości do podobnych wypadków nie dochodziło - wyjaśnia Maja Girycka z GSG. •

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.