Wybierz region

Wybierz miasto

  Partie szukają kandydatów na prezydentów miast

  Autor: (wit)

  2006-03-03, Aktualizacja: 2006-03-03 08:17 źródło: Dziennik Zachodni

  Najważniejsze partie polityczne naszego regionu rozpoczęły poszukiwania kandydatów na prezydentów największych miast województwa śląskiego. Jak na razie idzie im bardzo ciężko – autorytety, postaci znane z ...

  Najważniejsze partie polityczne naszego regionu rozpoczęły poszukiwania kandydatów na prezydentów największych miast województwa śląskiego. Jak na razie idzie im bardzo ciężko – autorytety, postaci znane z działalności społecznej czy naukowej nie są zainteresowane startem w wyborach samorządowych.
  Od 2002 roku, czyli od momentu, gdy wprowadzono w Polsce bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, demokracja lokalna zdecydowanie zyskała.


  Niektórzy szefowie samorządów urośli do roli autorytetów i możemy być z nich naprawdę dumni. Polska polityka samorządowa jest jednak wciąż bardzo upolityczniona i o wyniku wyborów często decyduje przede wszystkim szyld partyjny a nie rzeczywiste kompetencje. Dlatego już dzisiaj dwie najpoważniejsze partie polityczne naszego regionu – Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska poszukują kandydatów na prezydentów miast. Tak naprawdę na sukcesie w najbliższych wyborach samorządowych zależy przede wszystkim PiS-owi, który nie ma na fotelach prezydentów w naszym regionie swoich ludzi. Ostatnio nawet lider Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński namawiał tutejszych polityków PiS do większej agresywności i woli walki. Kilku burmistrzów i prezydentów przyznaje się u nas do kontaktów z Platformą Obywatelską, ale tak naprawdę to jednak także margines. Już teraz wiadomo, że w samorządowej kampanii wyborczej liderzy PO Donald Tusk i PiS – Jarosław Kaczyński, ze szczególną starannością będą wspierać swoich faworytów.

  Tak naprawdę jednak, na całe szczęście, śląscy wyborcy nie zawsze dają się porwać wielkiej polityce i głosują zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Kilku prezydentów miast województwa śląskiego, choć zorientowanych zdecydowanie na prawo, unika przylepiania do swoich pleców łatek partyjnych. Wyborcom wolą się przedstawiać jako dobrzy gospodarze niż uwikłani w szereg układów politycy.

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.