Wybierz region

Wybierz miasto

  PiS do Platformy: wybory w maju albo wcale

  Autor: (app)

  2006-03-27, Aktualizacja: 2006-03-27 10:16 źródło: Dziennik Zachodni

  Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ze strony Kościoła nie ma przeciwwskazań, żeby wybory parlamentarne odbyły się 21 maja, na cztery dni przed planowaną pielgrzymką do Polski papieża Benedykta XVI.

  Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ze strony Kościoła nie ma przeciwwskazań, żeby wybory parlamentarne odbyły się 21 maja, na cztery dni przed planowaną pielgrzymką do Polski papieża Benedykta XVI. Z apelem do polityków Platformy o zaakceptowanie majowego terminu wyborów prezes PiS zwrócił się w sobotę.


  Według Kaczyńskiego tylko w takim wypadku można rozmawiać o zmianach w ordynacji wyborczej, postulowanych przez partię Donalda Tuska.

  Powołując na publiczną wypowiedź prymasa Józefa Glempa prezes Kaczyński uznał, że Episkopat nie widzi przeszkód, by wybory odbyły się tuż przed pielgrzymką papieża - przebywający w Rzymie kardynał Glemp stwierdził, że wybory nie będą miały wpływu na termin wizyty Benedykta XVI. Kaczyński przyznaje jednak, że sam z przedstawicielami Episkopatu o tej sprawie nie rozmawiał.

  Powołanie się szefa PiS na słowa prymasa miało obalić wysuwany przez PO argument, że wybory przed pielgrzymką są niezgodne z wolą Kościoła. Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch wyjaśnił jednak dziennikarzom, że Episkopat nie zajął oficjalnego stanowiska w sprawie wyborów bo "nie komentuje czegoś, czego nie ma".

  By dodatkowo zachęcić Platformę szef PiS podkreślił, że tylko w razie zgody na wiosenne wybory widzi szansę na postulowane przez PO zmiany w ordynacji wyborczej. - Jeśli wybory to tylko na wiosnę albo w 2009 roku. Oznacza to, że jeśli nie będzie wyborów w maju, to większość, która się będzie musiała ukształtować by rządzić krajem, nie zgodzi się na zmiany w ordynacji, które będą przeciwko jej interesom - stwierdził w sobotę Kaczyński.

  Platformę do wiosennych wyborów przekonywać będzie dziś prezydent Lech Kaczyński. W niedzielę Jan Rokita potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że politycy jego partii przyjmą zaproszenie do prezydenckiego pałacu. - Prezydentowi się nie odmawia, jednak wcześniejsze wybory to fikcja i nierzeczywistość - stwierdził Rokita. - Jeśli braciom Kaczyńskim tak zależy by się odbyły, to jedynym sposobem na ich rozpisanie jest dymisja rządu premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Do tego powinien przekonywać prezydent - podkreślił lider PO. KK

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.