Wybierz region

Wybierz miasto

  Plebiscyt DZ: Kto jest najlepszym prezydentem, burmistrzem i wójtem w naszym regionie?

  Autor: Witold Pustułka

  2006-03-03, Aktualizacja: 2006-03-02 18:27 źródło: Dziennik Zachodni

  W 3,5 roku po pierwszych w historii naszego kraju bezpośrednich wyborach prezydentów, burmistrzów i wójtów, postanowiliśmy zapytać naszych Czytelników o opinię na temat szefów zarządów gminnych w województwie śląskim.

  W 3,5 roku po pierwszych w historii naszego kraju bezpośrednich wyborach prezydentów, burmistrzów i wójtów, postanowiliśmy zapytać naszych Czytelników o opinię na temat szefów zarządów gminnych w województwie śląskim. Tym samym od dzisiaj rusza na naszych łamach wielki konkurs na najlepszych oraz... najgorszych gospodarzy miast, miasteczek i gmin naszego regionu.


  Wybrani jesienią 2002 roku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w zdecydowanej większości radzą sobie doskonale. Są jednak wyjątki - które na pewno nie przynoszą województwu śląskiemu splendoru. Niektórzy z nich kompromitują ideę samorządności i dbają przede wszystkim o własne interesy, albo o zabezpieczenie spraw najbliższych członków rodziny.

  W ostatnich latach infrastruktura województwa niewątpliwie zyskała - widać to zarówno po nowych rozwiązaniach komunikacyjnych, jak i po liczbie inwestorów zagranicznych, którzy lokują u nas pieniądze. Województwo śląskie, w ogólnopolskim rankingu, jest regionem najbardziej pożądanym przez potencjalnych inwestorów. Największe światowe korporacje cenią u nas zarówno etos pracy, jak i fachowość tutejszych pracobiorców.

  Tak naprawdę jednak szefowie zarządów wszystkich gmin naszego regionu dopiero teraz staną przed poważnym egzaminem. Najbliższa kadencja samorządu będzie najważniejszą w historii polskiej samorządności. Od roku 2007 staniemy się bowiem beneficjantami ogromnych środków pomocowych Unii Europejskiej. To od liderów samorządów będzie zależeć, jak wykorzystamy te pieniądze.

  Już teraz powinniśmy wiedzieć, którzy liderzy sprostają wyzwaniu. Wśród prezydentów, burmistrzów i wójtów są ludzie, którzy np. znają 2-3 języki obce, ale są i tacy, którzy nawet w najprostszych rozmowach potrzebują pomocy tłumaczy. To tylko z pozoru mały szczegół, który jednak ma ogromne znaczenie.

  Oceniając szefów zarządów gminnych, Czytelnicy powinni też zwrócić uwagę, jaką część budżetu przeznaczają oni na inwestycje, a jaką "przejadają". W niektórych samorządach aparat władzy przekracza zdrowy rozsądek, a jego rozrost budzi jak najgorsze opinie wyborców.

  Ważna jest też postawa osobista prezydentów, burmistrzów i wójtów. W naszym województwie są wśród nich tacy, którzy potrafią tak zorganizować sobie czas, że są do dyspozycji mieszkańców niemal w każdej chwili. Spotkania z mieszkańcami uważają za jeden ze swoich podstawowych obowiązków. Są jednak i tacy, którzy niemal w ogóle nie opuszczają swoich gabinetów i zamykają się w kręgu swoich doradców.

  Doskonale zdajemy sobie sprawę z ułomności naszego plebiscytu - prezydent Piekar Śląskich, chociażby z racji liczby mieszkańców swojego miasta, będzie miał mniejsze szanse na zwycięstwo, jak prezydenci Katowic, Sosnowca czy Gliwic.

  Plebiscyt będzie trwał przez kilka tygodni. Chcemy jednak, aby w ten sposób pokazać najlepszych samorządowców naszego regionu. Przez najbliższe tygodnie, w naszych wydaniach prezentować będziemy sylwetki prezydentów miast, ich osiągnięcia i oświadczenia majątkowe. To od Czytelników dz będzie zależeć, kto zostanie uznany za najlepszych szefów zarządów gminnych województwa śląskiego.

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.