Wybierz region

Wybierz miasto

  Urzędnicy mogą wypełniać anonimowe ankiety w ramach "Prześwietlenia"

  Autor: Jacek Bombor

  2006-03-14, Aktualizacja: 2006-03-13 19:42 źródło: Dziennik Zachodni

  Dzisiaj do pierwszych urzędników z naszego regionu trafią zaklejone koperty, w których znajdą specjalny komputerowy login z hasłem, dzięki któremu będą mogli wejść na stronę Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych i ...

  Dzisiaj do pierwszych urzędników z naszego regionu trafią zaklejone koperty, w których znajdą specjalny komputerowy login z hasłem, dzięki któremu będą mogli wejść na stronę Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych i wypełnić ankietę w ramach "Prześwietlenia".

  Jej celem jest wykrycie nieprawidłowości, praktyk korupcjogennych, a także sprawdzenie profesjonalizmu w codziennej pracy.

  Jeden numer dla każdego

  Każdy urzędnik musi odpowiedzieć na 30 pytań. Gdy zakończy procedurę, numeryczny klucz straci ważność, więc nie ma szans na ponowne zalogowanie w systemie.

  - W "Prześwietleniu" weźmie udział 180 osób (urzędników, przedstawicieli organizacji), wytypowanych w wylosowanych wcześniej urzędach. Każdy urzędnik, czy samorządowiec będzie miał przypisany tylko sobie login, który dostanie osobiście do ręki w zaklejonej kopercie - wyjaśnia Piotr Masłowski z rybnickiego CRIS, gdzie wymyślono akcję "Prześwietlenie". - Koperty będą rozdawać nasi pracownicy - dodaje.

  Grono urzędników może się zwiększyć: - Jeśli znajdą się chętni, którzy chcą podzielić się z nami informacjami, mogą się do nas zgłosić. Przyznamy im login i bez przeszkód będą mogli wypełnić ankietę - dodaje Masłowski.

  Trudne pytania

  Celem akcji jest sprawdzenie działalności danego urzędu pod kątem podejmowania decyzji, a także wykrycie nieprawidłowości.

  Ankietowani będą musieli odpowiedzieć na wiele trudnych pytań, m.in., czy w ich w urzędach nie ma zatrudniania ludzi po znajomości, i czy konkursy i przetargi są przeprowadzane uczciwie. Dla nieuczciwych samorządowców wyniki badania mogą oznaczać kłopoty...

  Zanim rozesłano ankiety, przedstawiciele CRIS zapytali w urzędach, czy mają jakieś zastrzeżenia co do ich treści.

  - Nie było z tym większych problemów - przyznaje Piotr Masłowski.

  Przypomnijmy, w już w grudniu wylosowano dziewięć samorządów, które wezmą udział w akcji (po trzy gminy w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gmina i miasto do 50 tysięcy mieszkańców, duże miasta i powiaty - red.).

  W ramach "Prześwietlenia" ankiety będą wypełniać burmistrzowie i prezydenci, szeregowi urzędnicy oraz liderzy organizacji pozarządowych, w tym także niektórzy radni.

  Czy wylosowane urzędy ochoczo typowały urzędników do udziału w wypełnieniu anonimowych ankiet?

  - W przypadku Jastrzębia Zdroju, Lysek, czy powiatu raciborskiego, nie mieliśmy najmniejszych kłopotów. Najwięcej pytań stawiano w Rydułtowach. Burmistrzowie bali się, że urzędnicy nie znajdą czasu na wypełnienie ankiet, bo są zawaleni robotą, ale ostatecznie doszliśmy do porozumienia - mówi Masłowski.

  Bez problemów

  Wypełnienie ankiety nie jest żadnym problemem. Biorący udział w badaniu mogą przecież spokojnie zasiąść przed komputerem w domu.

  Czy nie ma ryzyka, że szefowie urzędów "wystawili" do wypełnienia ankiet tylko swoich politycznych popleczników?

  - Nie. Sprawdziliśmy ich dane i wiemy, kto w jakim wydziale pracuje. Łatwo to sprawdzić w internetowych Biuletynach Informacji Publicznej - zapewnia Masłowski.  Wylosowane urzędy


  Gminy, które zostaną prześwietlone w ramach akcji:

  Kornowac, Lyski, Świerklany - gminy wiejskie.

  Pszów, Rydułtowy, Krzanowice - gminy do 50 tysięcy mieszkańców.

  Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski i powiat raciborski - duże miasta i powiaty. (jack)


  Raporty do rozdania

  Na podstawie danych z ankiet powstanie raport, który zostanie opublikowany w 1200 egzemplarzach. Trafi do wszystkich, którzy mają wpływ na życie publiczne: samorządowców, radnych, posłów, a także zainteresowanych mieszkańców. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Śląsku. Zostanie sfinansowane w całości przez warszawską Fundację Batorego, która 20 września zdecydowała się przeznaczyć na ten cel ponad 35 tysięcy złotych. (jack)
  Wyniki w czerwcuM
  Na 28 gmin z naszego regionu tylko maleńki Godów kategorycznie nie zgodził się na wzięcie w niej udziału. Oficjalnym partnerem akcji jest Dziennik Zachodni. Ankiety będą spływały przez pierwsze trzy miesiące przyszłego roku – do końca marca. Na wyniki przyjdzie poczekać do czerwca. (jack)

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.