Wybierz region

Wybierz miasto

  Urzędnicy sądzą się z firmą, która źle zajęła się obłożnie chorymi

  Autor: Aleksander Król

  2006-03-10, Aktualizacja: 2006-03-09 16:28 źródło: Dziennik Zachodni

  Już niedługo sąd rozstrzygnie, czy firma American & English Center trzy lata temu złamała w Jastrzębiu prawo. Ośrodek Pomocy Społecznej uważa, że doszło wówczas do wyłudzenia zamówienia publicznego.

  Już niedługo sąd rozstrzygnie, czy firma American & English Center trzy lata temu złamała w Jastrzębiu prawo.

  Ośrodek Pomocy Społecznej uważa, że doszło wówczas do wyłudzenia zamówienia publicznego.

  Przed krakowskim sądem toczy się proces w sprawie krakowskiej firmy, która - zdaniem jastrzębskich urzędników - trzy lata temu nie wywiązała się właściwie z umowy przetargowej podpisanej z miejscowym OPS.

  Nie ma wzmianki

  Firmie American & English Center postawiono zarzuty wyłudzenia zamówienia publicznego. Czy OPS zarząda zadośćuczynienia? - jak się okazuje w pozwie miasta nie ma o tym żadnej wzmianki!

  Skandal wybuchł trzy lata temu. Jastrzębscy urzędnicy zerwali umowę z firmą zajmującą się obłożnie chorymi, bo ta nie wywiązała się ze swoich zadań.

  Jej pracownicy nie dotarli na czas do większości z sześćdziesięciu obłożnie chorych pacjentów, których przejęła od jastrzębskiej firmy "Serce".

  U kilkunastu chorych nie pojawili się w ogóle. Chorzy błagali o pomoc, dzwonili do urzędu. Sytuację uratowało wówczas "Serce", która wcześniej zajmowało się pacjentami. Swoich pracowników socjalnych wysłał również Ośrodek Pomocy Społecznej.

  Koniec współpracy

  Kilka dni później zdenerwowani brakiem profesjonalizmu urzędnicy wypowiedzieli umowę firmie American & English Center. Najważniejszym zarzutem postawionym firmie było wysłanie do chorych pracowników, którzy - zdaniem miasta - nie mieli do tego nawet stosownych uprawnień.

  Opiekę powinni byli sprawować fachowcy podani wcześniej w pisemnej ofercie dołączonej do przetargu. Byli tam pracownicy z terenu Krakowa. Tymczasem firma zatrudniała do opieki nad starszymi nowe osoby z terenu miasta.

  - Mając na uwadze powyższe przyczyny, a także specyficzny przedmiot umowy, który ma na celu ochronę dobra szczególnie chronionego, jakim jest codzienna opieka nad osobami starszymi, wypowiedzenie umowy uznałam za w pełni konieczne i uzasadnione - mówiła nam wówczas Teresa Jachimowska, dyrektor jastrzębskiego OPS.

  Przerzucanie winy


  Zawiadomiono prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa trafiła do sądu. Przesłuchano już kilku pracowników jastrzębskiego OPS-u. Na dzisiaj wyznaczono termin kolejnej - na rozprawę do Krakowa jest wezwanych dziewięciu pracowników OPS.

  - W pozwie nie ma wzmianki o ewentualnym zadośćuczynieniu. Będzie można mówić o tym dopiero wówczas, kiedy zapadnie wyrok - mówi nam Teresa Bac, wicedyrektor jastrzębskiego OPS.

  Zadzwoniliśmy do firmy American & English Center. Okazało się, że zmieniła adres. Udało nam się jednak złapać pod numerem komórkowym "osobę związaną z firmą", która nie chciała się jednak przedstawić. - Nie podam wam nowego adresu firmy, bo nie życzymy sobie waszych wizyt. W prasie pojawiło się wiele krzywdzących nas artykułów. Zrobiliście nam złą reklamę - usłyszeliśmy.

  - Proszę zadzwonić za pół roku, kiedy zapadnie już wyrok - dodała nasza rozmówczyni. Kobieta uważa, że firma zrobiła wówczas w Jastrzębiu wszystko tak, jak trzeba. Nie rozumie dlaczego w ciągu kilku dni urzędnicy podziękowali firmie za współpracę. Warto dodać, że usługi opiekuńcze, to tylko jedna z form szerokiej działalności krakowskiej firmy. Zajmuje się jeszcze nauczaniem językowym, prowadzi także kursy dla opiekunek społecznych oraz BHP.

  Sonda

  Czy wiedząc o aferze w łódzkim pogotowiu bałbyś się wezwać karetkę?

  • Nie, nie wszyscy lekarze są przestępcami (53%)
  • Bałbym się, ale i tak w razie np. wypadku nie miałbym innego wyjścia (35%)
  • Tak, straciłem zaufanie do pogotowia ratunkowego (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.