Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat Jastrzębia: Sprawdź, co przez ten czas wydarzyło się w Jastrzębiu

Katarzyna Spyrka
Rozporządzeniem z dnia 22 maja 1963 roku, w województwie katowickim tworzy się w powiecie wodzisławskim miasto Jastrzębie-Zdrój z obszaru osiedla Jastrzębie-Zdrój. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 1963 roku. Podpisał Prezes Rady Ministrów, Józef Cyrankiewicz. Od tego momentu mija w tym roku dokładnie 50 lat. 50 lat historii naszego miasta, która zapisała się dużymi literami także na kartach historii Polski. Co wydarzyło się w tym czasie i co jastrzębianie zapamiętali najbardziej?

Zapytaliśmy więc mieszkańców miasta podczas sondy ulicznej i internautów na naszym portalu jastrzebiezdroj. naszemiasto.pl o to, jakie wydarzenia ich zdaniem były w historii miasta najważniejsze.

Wybieramy najważniejsze wydarzenie w historii Jastrzębia-Zdroju!
- Największym echem w całej Polsce odbiły się strajki z sierpnia 1980 roku, a potem podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego, dzięki któremu środowisko robotników w całym kraju mogło zacząć żyć normalnie tzn. miało swoje prawa i upragnione wolne soboty - mówi nam Antoni Kamiński. Pamięta, jak chodził do kościoła na Górce i słuchał słynnych kazań ks. Bernarda Czerneckiego, który motywował wtedy górników, żeby się nie poddawali.Udało się. Podpisano Porozumienie, ale na tym trudna historia górników w Jastrzębiu się nie skończyła. Idąc w weekend z rodziną na spacer warto pomyśleć, że to górnicy wywalczyli wolne soboty i niedziele wówczas.

Doniosłym i tragicznym wydarzeniem zarazem była pacyfikacja kopalni Manifest Lipcowy, która nastąpiła dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia 1981 roku.

- O godzinie 11.00 czołgi, transportery opancerzone, armatki wodne oraz funkcjonariusze i żołnierze otoczyli kopalnię "Manifest Lipcowy". ZOMO wrzuciły na teren kopalni pojemniki z gazem i petardy, a czołgi taranowały bramę główną. O godzinie 11.45 grupy szturmowe wdarły się na teren kopalni. Tego nikt z nas się nie spodziewał - wspomina dziś Czesław Kłosek, jeden z rannych w tym starciu. On nigdy nie zapomni tego wydarzenia, bo do dziś chodzi z kulą w kręgosłupie.

Ale Jastrzębie tonie tylko kopalnie, dlatego pamiętamy też inne ważne daty.
- W 1967 roku Jastrzębie otrzymało status miasta uzdrowiskowego. Pamiętam to. Byłam wtedy małą dziewczynką. Wszystkich nas w Jastrzębiu rozpierała duma - wspomina Anna Kropaczek. Byliśmy dumni tylko do 1994 roku, bo wtedy uzdrowisko zostało zlikwidowane.

- I pamiętam też, jak się miasto rozbudowało. W 1969 roku włączono do Jastrzębia część Jastrzębia Górnego i Moszczenicy, a potem kolejno Ruptawę i sołectwa Pniówek oraz części obszaru sołectwa Krzyżowice i Pawłowice. Dziś już wszystko wygląda inaczej. Część tych sołectw działa jako odrębne gminy - wspomina jastrzębianka. Każdy pamięta coś innego. Nawet drobiazgi są dla nas ważne.

Ciekawsze z nich można znaleźć też w archiwalnych notatkach Urzędu Miasta. Bo jak np. nie uznać za ważne, że w pierwszych wyborach samorządowych w 1990 roku, pierwszym prezydentem miasta wybrano Władysława Czyża. Potem 1 lipca 1997 r. oddano do użytku dworzec autobusowy przy ul. Północnej, a 10 marca 1998 r. w Urzędzie Miasta ruszyły windy, a 26 listopada 1999 roku w mieście otwarto restaurację McDonald's.

Dwa lata później patronem miasta wybrano Świętego Jana Nepomucena, a w 2004 r. jastrzębscy kibice cieszyli się z historycznego tytułu Mistrza Polski, zdobytego przez Jastrzębski Węgiel. Historia toczy się na naszych oczach. Rok temu nadano status Sanktuarium Opatrzności Bożej parafii Św. Katarzyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto