Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w naszym mieście spadło

Martyna Dyszka
M.Suchan
Murarz, tynkarz, spawacz, magazynier, fryzjer i krawcowa- takich ofert pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w tym roku było najwięcej. W ubiegłym roku 1295 bezrobotnych podjęło pracę, natomiast w 2011 roku- 1238 (stan na koniec listopada).

Murarz, tynkarz, spawacz, magazynier, fryzjer i krawcowa- takich ofert pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w tym roku było najwięcej. W ubiegłym roku 1295 bezrobotnych podjęło pracę, natomiast w 2011 roku- 1238 (stan na koniec listopada).

Na początku tego roku bezrobocie w naszym mieście sięgało 18,7 proc. a na koniec listopada 17,2 proc., czyli stopa bezrobocia w przeciągu jedenastu miesięcy zmniejszyła się o półtora procenta. - Pomimo mniejszych środków, które dostaliśmy w tym roku z Funduszu Pracy na aktywizację zawodową osób bezrobotnych, stopa bezrobocia drastycznie się nie zwiększyła w porównaniu do 2010 roku - wyjaśnia Hanna Przewoźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach. Przypomnijmy, że na 2011 rok urząd otrzymał o 70 proc. mniej pieniędzy na ten cel. Jednak w porównaniu do ubiegłych lat stopa bezrobocia jest większa. - Po koniec 2008 roku bezrobocie w naszym mieście sięgało około 9,4 proc. i niestety, kryzys zrobił swoje - dodaje Przewoźniak.

W sumie w tym roku ofert pracy dla osób niezarejestrowanych jak i zarejestrowanych w Urzędzie Pracy było 2123, a szacuje się, że na koniec roku będzie ich nawet 2350. Jednak sytuacja lepiej wyglądała w 2010 roku, gdyż takich ofert było 2672. W mijającym roku urząd zrealizował aż pięć projektów na kwotę ponad 1,6 mln zł. Wszystkie były współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W projekcie "Wykorzystaj szansę" wzięło udział 188 uczestników, którzy otrzymali dotacje na działalność, uczestniczyli w szkoleniach i stażach. W tym roku kontynuowany był projekt "Stawiamy na jakość", którego celem było upowszechnienie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Zbadanie i analiza trendów rozwojowych świętochłowickiego rynku pracy było celem już zakończonego w maju projektu "Badanie świętochłowickiego rynku pracy w latach 2010-2015". W ramach 16- miesięcznego projektu przeprowadzono badania ankietowe z 800 przedsiębiorcami, 314 uczniami szkół ponadgimnazjalnych i 11 przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych w Świętochłowicach.

Jednym z największych projektów był projekt "Równi w biznesie". Osoby bezrobotne i poszukujące pracy miały możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego do 40 tys. zł aby rozpocząć działalność gospodarczą. Spośród 33 uczestników projektu 24 osoby otrzymały dofinansowanie na działalność. Na terenie naszego miasta otworzyli m.in. ośrodek szkolenia kierowców, herbaciarnię i biuro nieruchomości. Uczestnicy mogli również skorzystać z przeprowadzanych bezpłatnie szkoleń i doradztwa z zakładania i prowadzenia firmy oraz ze wsparcia pomostowego.

Od marca 2010 roku do lutego 2011 r. Urząd Pracy w partnerstwie z brytyjską firmą A4e realizował projekt "Droga do zatrudnienia". W ramach tego projektu uruchomione zostało Centrum Pracy, które oferuje klientom kompleksowy program aktywizacji zawodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto