Następca jednego z najbardziej znanych na świecie statków budowany będzie w Gdańsku. W stoczni Maritim 10 lipca odbędzie się uroczyste położenie stępki pod jednostkę "Rainbow Warrior" dla organizacji Greenpeace.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Data nie jest przypadkowa. Uroczystość odbędzie się w 25. rocznicę zatopienia pierwszego "Wojownika Tęczy" w Nowej Zelandii przez agentów francuskich służb specjalnych. Do Gdańska przyjedzie kapitan Peter Willcox, który przebywał na pokładzie pierwszego "Wojownika" w czasie zamachu.

- Statek nie będzie repliką swojego słynnego poprzednika - mówi Jacek Winiarski, rzecznik prasowy Greenpeace Polska. - Będzie najbardziej przyjazną środowisku jednostką pływającą wykorzystywaną przez Greenpeace, organizację obchodzącą w tym roku 40. rocznicę swojego istnienia.

"Rainbow Warrior" jest pierwszym nowo zakontraktowanym przez organizację statkiem. Poprzednie były przebudowywane ze starszych jednostek.
W gdańskiej stoczni powstanie częściowo wyposażony kadłub statku. Następnie przetransportowany zostanie do stoczni Fassmer w Bremerhaven, która jest głównym wykonawcą statku, w celu dokończenia wyposażenia.

- Jesteśmy dumni ze zdobycia kontraktu przy budowie tak znanego statku - mówi Albin Baran, wiceprezes Maritim Shipyard sp. z o.o. - Zabiegało o niego wiele stoczni. Przyznanie go nam jest dowodem uznania dla naszych umiejętności i doświadczenia.

Nowy "Wojownik" o długości 58 m będzie jednostką żaglowo--motorową o wyporności ponad 800 t. Poszycie kadłuba zostanie wykonane z cienkich blach. Napęd spalinowo-elektryczny o niskiej emisji dwutlenku węgla zapewni niewielkie zużycie paliwa.

Pierwszy "Rainbow Warrior" został zatopiony w 1985 r. w Auckland. Z portu statek miał udać się w okolice atolu Murroa, na którym przeprowadzone były próby w ramach francuskiego programu jądrowego. Na miejsce jednak nie dotarł. Francuski rząd przyznał, że zamach przeprowadziły jego służby specjalne. W zamachu zginął jeden z członków załogi fotograf Fernando Pereira. Za uzyskane odszkodowanie organizacja kupiła używany statek.


Wiadomości

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Oj, Jar i Rydz (gość)

zaczną budować lodołamacze lub lodourabiacze. To sie chętnie z naszego Budżetu Państwa dociepniemy, bo tego produktu, strasznie potrzebujemy. Oj strasznie potrzebujemy. Oj, naprawde strasznie potrzebujemy. Oj naprawde bardzo potrzebujemy

Dostaliscie robote budowac statek to budujcie i siedzcie cicho!! (gość)

Prosze sie nie mieszc w jakies polityczne idiotyzmy w tej sprawie!. Wy nie macie zadnych dowodow czy faktow w sprawie historii i dzialanie "Greenpeace"! Dostaliscie prace budowac ten statek to budujcie i siedzcie cicho zamiast "politykowac" i opowiadac "historje" ktore nas nie dotycza!. Jezeli juz chcecie "politykowac' w sprawie "Greenpeace" to prosze przynajmniej mowic prawde i odslonic ze ta organizacja "Greenpeace" jest organizacja TERRORYSTYCZNA". Dlatego tez byloby lepiej zebysmy siedzieli cicho i zamkneli nasze niedouczone MORDY i po prostu cieszmy sie ze kilka Polakow bedzie mialo prace na rok czy dwa budujac ten "Greenpeace" statek!!

Grupa 10 mlodych ludzi (gość)

PODATEK KATASTRALNY -- to nic śmiesznego -- ostudzi gorące głowy, ale już będzie za późno! NIE BĘDZIE ZMIŁUJ! Komorowski to NIE pro-społecznie zorientowany Kaczyński! Każdy, kto coś ma wartościowego zapłaci; oczywiście Palikot, czy Miro zostaną z tego zwolnieni, jako zasłużeni! Post Scriptum: warto zobaczyć kreskówkę o Kandydacie: www.youtube.com/watch?v=7qbKCzTqKMk&feature=topvideos PRZEKARZ DALEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!