18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcemy pozostać "zieloną gminą"

Grażyna Kuźnik
Izolda Gajowska, kierowniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej UG w Gorzycach
Izolda Gajowska, kierowniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej UG w Gorzycach Fot. Agnieszka Materna
Rozmowa z Izoldą Gajowską, kierowniczką Wydziału Gospodarki Komunalnej UG w Gorzycach

Gmina Gorzyce słynie z działań proekologicznych. Niedawno dostała nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "Zielony czek", zdobyła też tytuł laureatki XI edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku". Czym gmina zasłużyła sobie na te prestiżowe wyróżnienia?

Bardzo zależy nam na utrzymaniu opinii "zielonej gminy". Byliśmy na przykład pionierami we wprowadzeniu segregacji odpadów i nadal za darmo rozdajemy mieszkańcom worki na selektywną zbiórkę plastiku, metalu i szkła. Ludzie już się przyzwyczaili do rozdzielania swoich śmieci i traktują to jako oczywistość. Prowadzimy też zbiórkę zużytych opon, bo problemy są zwłaszcza z utylizacją opon traktorów. Nawiązaliśmy współpracę z firmą utylizacji z Warszawy, która za darmo odbiera od nas zużyte opony. Najbliższą zbiórkę takich odpadów organizujemy jutro, czyli 29 czerwca.

Macie podobno również sprawny program ograniczania niskiej emisji?

Po likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska nie byliśmy pewni, czy gmina nadal może dopłacać do osób fizycznych, którzy chcą zmienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Regionalna Izba Obrachunkowa odpowiedziała nam jednak, że jest to możliwe, trzeba tylko podjąć specjalną uchwałę. Podjęliśmy ją w kwietniu. Będą więc - podobnie jak w roku ubiegłym - dopłaty do nowocześniejszych pieców i do solarów, jednak pod nowym warunkiem - że będą posiadały specjalne atesty.

Czy solary są w gminie popularne?

Bardzo. Lista dofinansowania na ten rok jest już zamknięta, przyjęliśmy 40 wniosków, ale chętnych jest o wiele więcej. Te zadania realizujemy własnymi siłami i z pomocą WFOŚiGW w Katowicach.

A jak radzicie sobie z problemem usuwania azbestu?

Mamy gminny program jego utylizacji. W ubiegłym roku zebraliśmy od mieszkańców za darmo ponad 81 ton tej substancji, głównie pochodzącej z dachów domów. Chociaż trzeba pamiętać, że dla ludzi pozbycie się azbes-tu wiąże się z dużymi wydatkami, bo trzeba przecież sfinansować nowe pokrycie dachu. Ale chętnych nie brakuje. To dowodzi, że świadomość ekologiczna w naszej gminie naprawdę jest wysoka.

Bo zaczynacie ekologiczną edukację od dzieci?

Wiemy, że to właśnie uczniowie przekazują wiedzę o ekologii rodzicom. Nasze szkoły kładą na to bardzo duży nacisk. Świetnie radzą sobie ze zbiórką makulatury. Nagroda, jaką otrzymaliśmy, świadczy o tym, że taką edukację warto zaczynać wcześnie, ale także trzeba praktycznie pomagać ludziom w ich codziennych działaniach na rzecz ekologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcemy pozostać "zieloną gminą" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto