Izolda Gajowska, kierowniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej UG w Gorzycach Izolda Gajowska, kierowniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej UG w Gorzycach

Izolda Gajowska, kierowniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej UG w Gorzycach (© Fot. Agnieszka Materna )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozmowa z Izoldą Gajowską, kierowniczką Wydziału Gospodarki Komunalnej UG w Gorzycach

Gmina Gorzyce słynie z działań proekologicznych. Niedawno dostała nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "Zielony czek", zdobyła też tytuł laureatki XI edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku". Czym gmina zasłużyła sobie na te prestiżowe wyróżnienia?

Bardzo zależy nam na utrzymaniu opinii "zielonej gminy". Byliśmy na przykład pionierami we wprowadzeniu segregacji odpadów i nadal za darmo rozdajemy mieszkańcom worki na selektywną zbiórkę plastiku, metalu i szkła. Ludzie już się przyzwyczaili do rozdzielania swoich śmieci i traktują to jako oczywistość. Prowadzimy też zbiórkę zużytych opon, bo problemy są zwłaszcza z utylizacją opon traktorów. Nawiązaliśmy współpracę z firmą utylizacji z Warszawy, która za darmo odbiera od nas zużyte opony. Najbliższą zbiórkę takich odpadów organizujemy jutro, czyli 29 czerwca.

Macie podobno również sprawny program ograniczania niskiej emisji?

Po likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska nie byliśmy pewni, czy gmina nadal może dopłacać do osób fizycznych, którzy chcą zmienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Regionalna Izba Obrachunkowa odpowiedziała nam jednak, że jest to możliwe, trzeba tylko podjąć specjalną uchwałę. Podjęliśmy ją w kwietniu. Będą więc - podobnie jak w roku ubiegłym - dopłaty do nowocześniejszych pieców i do solarów, jednak pod nowym warunkiem - że będą posiadały specjalne atesty.

Czy solary są w gminie popularne?

Bardzo. Lista dofinansowania na ten rok jest już zamknięta, przyjęliśmy 40 wniosków, ale chętnych jest o wiele więcej. Te zadania realizujemy własnymi siłami i z pomocą WFOŚiGW w Katowicach.

A jak radzicie sobie z problemem usuwania azbestu?

Mamy gminny program jego utylizacji. W ubiegłym roku zebraliśmy od mieszkańców za darmo ponad 81 ton tej substancji, głównie pochodzącej z dachów domów. Chociaż trzeba pamiętać, że dla ludzi pozbycie się azbes-tu wiąże się z dużymi wydatkami, bo trzeba przecież sfinansować nowe pokrycie dachu. Ale chętnych nie brakuje. To dowodzi, że świadomość ekologiczna w naszej gminie naprawdę jest wysoka.

Bo zaczynacie ekologiczną edukację od dzieci?

Wiemy, że to właśnie uczniowie przekazują wiedzę o ekologii rodzicom. Nasze szkoły kładą na to bardzo duży nacisk. Świetnie radzą sobie ze zbiórką makulatury. Nagroda, jaką otrzymaliśmy, świadczy o tym, że taką edukację warto zaczynać wcześnie, ale także trzeba praktycznie pomagać ludziom w ich codziennych działaniach na rzecz ekologii.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!