(© fot. Photodisc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jesteśmy zobowiązani do terminowego opłacania składek na wszelkiego typu ubezpieczenia społeczne. Ale w tym roku wiele osób straciło dorobek życia podczas klęski powodzi i teraz są dłużnikami ZUS-u. Co zrobić, aby zapłacić te zaległe składki lub starać się o ich umorzenie - radzi Beata Sypuła.

Od 1 kwietnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził nowe zasady postępowania przy udzielaniu ulg i umorzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składki zdrowotnej. Przejrzystość procedur, jednolitość postępowania - żadnego rozpatrywania wniosków "po uważaniu", a także zapewnienie dostępu do wyczerpujących informacji - to założenia nowych zasad.

Ponadto ZUS udostępnia klientom możliwość śledzenia postępów w załatwianiu zgłoszonej sprawy. Właśnie teraz testują nowy system m.in. powodzianie. Rozłożenie na raty lub umorzenie składek jest jednak w zasięgu ręki licznej grupy osób w kłopotach życiowych. W obu wariantach procedura jest podobna, choć dotyczy różnych osób, które muszą złożyć wniosek z właściwą argumentacją.
Pamiętaj!
Każdy wniosek rozpatrywany jest w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia skompletowania dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy i nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wpłynięcia wniosku.

Po podjęciu przez ZUS decyzji o rozłożeniu spłaty zadłużenia na raty, dłużnik informowany jest o konieczności podpisania umowy cywilnoprawnej, która określa szczegółowe warunki.

Wniosek można złożyć:

- osobiście (w formie pisemnej) w placówce ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania dłużnika,

- za pośrednictwem poczty,

- w formie elektronicznej, według wzoru określonego na stronie internetowej ZUS: www.e-inspektorat.zus.pl


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!