Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiu rośnie nowa kopalnia

Jacek Bombor
Pierwsze metry nowego szybu wykopano dzięki specjalistycznemu dźwigowi
Pierwsze metry nowego szybu wykopano dzięki specjalistycznemu dźwigowi Fot. arc/Tomasz Sanowski Kopex-PBSz
Wykopano pierwsze 30 metrów szybu kopalnianego "Bzie 1". Inwestycja, pierwsza tego typu od 20 lat w polskim górnictwie, przedłuży żywotność kopalni Zofiówka o kilkadziesiąt lat.

Pierwsze metry szybu wykopano dzięki specjalistycznemu żurawiowi, który za jednym zamachem mógł wybrać ponad tonę ziemi. W najbliższych miesiącach robotnicy skupią się na zabezpieczeniu powierzchni i przygotowaniu urządzeń, dzięki którym będzie możliwe głębienie szybu metodą typowo górniczą. Sami eksperci budowlani przyznają, że to dla nich bardzo ekscytujące zadanie inżynierskie.

- Zanim to się stanie, musimy przygotować teren na powierzchni, zamontować specjalistyczny pomost wiszący z ładowarką, przy pomocy której górnicy będą głębić szyb i wydobywać na powierzchnię skałę. Z tymi robotami ruszymy w sierpniu - wyjaśnia Janusz Rusek, zastępca dyrektora do spraw marketingu z firmy Kopex-PBSz, wykonawcy inwestycji. Co ciekawe, do tego czasu powstanie wieża z maszyną wyciągową i charakterystycznymi kołowrotami linowymi - symbol każdej kopalni.

- Jesteśmy w końcowej w fazie uzyskiwania decyzji o możliwości przystąpienia do budowy maszyny wyciągowej - potwierdza Rusek.

Już teraz na powierzchni powstają magazyny na przyszłe warsztaty. Na montaż czeka rozdzielnia, trwa budowa drogi dojazdowej - praca wre od rana do wieczora.

Docelowo na powierzchni powstanie budynek administracyjno-socjalny, będą łaźnie dla górników, stacje odmetanowania i obiekty systemu klimatyzacji. Rura szybowa ma średnicę 8 metrów. Jej obudowa będzie się składać przede wszystkim z betonu, o grubości - w zależności od miejsca - 40 centymetrów i więcej.

Od sierpnia prace ruszą z szybkością 2-5 metra na dobę i tak aż do głębokości 1164 metrów. Natomiast na głębokości 1119 metrów pojawią się wloty z obydwu stron.

Pierwszych problemów inżynierowie spodziewają się na głębokości 747 metrów - występują tam tzw. warstwy dębowieckie. - Jest tam mnóstwo wody, która tryska pod wysokim ciśnieniem. Oczywiście wiemy, jakie zastosować zabezpieczenia, żeby wszystko było w porządku, ale czasem natura zaskakuje, więc musimy być przygotowani na niespodzianki - mówi Rusek.

Prawdopodobnie pierwsi górnicy zjadą nowym szybem w 2013 r. Pozwoli on na dobranie się do nowych złóż węgla Bzie Dębina, po które można się dostać od strony kopalni Zofiówka.

- Samo głębienie kosztować będzie 180 milionów złotych, by dostać się do złóż i zacząć wydobywać węgiel, do 2020 roku Jastrzębska Spółka Węglowa musi zainwestować ponad miliard złotych - twierdzi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Spokojny byt kopalni Zofiówka do 2050 roku

Inwestycja pozwoli dobrać się do 51,838 mln ton koksowego węgla najwyższej jakości.

Będzie go można wydobywać z 14 pokładów. Pierwsza tona węgla z nowych złóż ma wyjechać w 2017, 2018 roku.

- W 2021 r. planowane jest osiągnięcie zdolności wydobywczej na poziomie 6000-7000 ton - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Nowym szybem wdechowym będą transportowane materiały i górnicy. Natomiast węgiel będzie wydobywany od strony Zofiówki.

Dzięki inwestycji kopalnia będzie pracować co najmniej do 2050 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto