Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jastrzębia: Kim był założyciel uzdrowiska, hrabia Felix von Koningsdorf

Dariusz Mazur
Historia Jastrzębia: Kim był założyciel uzdrowiska, hrabia Felix von Koningsdorf? Jego historię przybliża Dariusz Mazur.

Historia Jastrzębia: Kim był założyciel uzdrowiska, hrabia Felix von Koningsdorf

Kiedy w połowie pod koniec lat 50. XIX wieku ważyły się przyszłe losy naszej jastrzębskiej ziemi, w podwrocławskiej miejscowości Ślęza nowe życie zaczynał tamtejszy pan na włościach hrabia Felix von Königsdorff. W 1857 r. sprzedał swój majątek, a rok później poślubił pochodzącą z Dąbrówki pod Opolem Paulinę von Dalwigk-Lichtenfels. Rodzinną miejscowość opuścił dopiero w maju 1861 r., w momencie, w którym na kartach historii rozpoczęto nowy rozdział pod nazwą Bad Jastrzemb.

Czytaj także: Więcej ciekawostek na temat historii Jastrzębia i stare zdjęcia

Jednak zanim do tego doszło minęło kilka lat od rozpoczęcia prac wiertniczych w poszukiwaniu węgla. Podczas prowadzonych odwiertów poza węglem natrafiono także na pokłady solanki. Takie odkrycie dawało możliwość stworzenia warzelni soli. To nie umknęło uwadze władz państwowych, które przejęły majątek wraz z odwiertem. Niestety nadzieję na pozyskanie soli okazały się płonne i zaprzestano dalszych poszukiwań. Jednocześnie w 1859 r. zbudowano basen na wypływającą z ziemi solankę, z którego korzystali mieszkańcy najbliższych okolic, uzyskując poprawę zdrowia. Po zbadaniu i potwierdzeniu właściwości leczniczych źródła, władze Rejencji Opolskiej postanowiły utworzyć w tym miejscu zdrojowisko. Ostatecznie 4 marca 1861 r. właścicielem jastrzębskich dóbr został Felix von Königsdorff.

Polub nas na Faceboku i bądź na bieżąco!

Otwarcie pierwszego sezonu kuracyjnego nastąpiło 2 czerwca 1861 r. Pomimo skromnych początków (uzdrowisko odwiedziło raptem 108 osób, a zakład dysponował jednym budynkiem łaziennym oraz 20 pokojami do wynajęcia) perspektywy były obiecujące. Już w następnym roku hrabia Felix rozbudował zakład o kolejny budynek łazienny oraz Dom Zdrojowy. Postarał się także o rozwinięcie bazy hotelowej poprzez rozwinięcia własnych zasobów lokalowych oraz odsprzedał część gruntów innym inwestorom. W latach 1862-1863 powstała większość budynków oferujących zakwaterowanie oraz mieszczące sklepy czy restauracje. To wtedy powstały hotele: Hohenzollern i Königsdorff oraz wille: Felix, Annahof, Carolinenhof. Margarethenhof, Ulrikenhof czy Bremen. Pomimo rozkwitu Königsdorff postanowił sprzedać uzdrowisko. Czy powodem były wojny prowadzone przez Prusy czy też brak pieniędzy na dalszy rozwój, trudno dziś wyrokować. A może postanowił spróbować czegoś nowego? W 1868 r. nowym właścicielem uzdrowiska została wrocławska spółka akcyjna, która energicznie przystąpiła do dalszej rozbudowy uzdrowiska.
A co działo się z naszym hrabią po sprzedaży majątku w Jastrzębiu? Jako osoba energiczna rozpoczął nowy etap w swoim życiu. W 1870 r. zakupił majątek w Treten, a następnie rozpoczął karierę polityczną będąc w latach 1873–1879 członkiem Pruskiej Izby Reprezentantów. W 1879 r. objął stanowisko landrata powiatu Rummelsburg in Pommern, którą sprawował do 1888 r. W tymże roku przeniósł się do Kassel, gdzie pełnił funkcję naczelnika policji do 1900 r. Tam też zamarł 24 lutego 1924 r., a jego umęczone życiem ciało spoczęło na tamtejszym cmentarzu ewangelickim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto