Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jastrzębia: Pociągi popularne do Jastrzębia

Dariusz Mazur
Historia Jastrzębia: Pociągi popularne do Jastrzębia. Czasy świetności kolei w Jastrzębiu przypomina Dariusz Mazur

Historia Jastrzębia: Pociągi popularne do Jastrzębia

W okresie II RP modnym środkiem transportu na weekendowy wyjazd stały się tzw. „Pociągi popularne”. Prym w organizacji takich wyjazdów wiodła Liga Popierania Turystyki Delegatura w Katowicach, która w okresie letnim organizowała około 40 pociągów miesięcznie do różnych miejscowości, w tym do Jastrzębia. W dzienniku “Polska Zachodnia” z marca 1933 r. bardzo szczegółowo opisano przebieg takiej wycieczki:

„Już około 30 minut przed odjazdem pociągu poczeli gromadzić się zwolennicy tej wycieczki oraz przedstawiciele Dyrekcji Kolei Katowickiej z p. naczelnikiem Dudkiem i innymi, i przedstawiciele prasy śląskiej. Przed odjazdem orkiestra kolejowa odegrała marsza, poczem nastąpił odjazd. W pociągu część gości zabawiała się w brydża, inni zaś, korzystając z ostatnich dni karnawału tańczyli w specjalnym wagonie, przeznaczonym do tego celu. Po przyjeździe do Jastrzębia Zdroju udali się wszyscy goście przy dźwiękach orkiestry do restauracji p. E. Posłusznego, gdzie zostali przyjęci i powitani przez naczelnika gminy p. Dyrdę. Po skonsumowaniu wspólnego śniadania, nastąpiły zawody narciarskie juniorów na trasie 3 km urządzone przez tamtejszy urząd gminny. Po zawodach goście udali się na zwiedzanie łazienek pod przewodnictwem p. dyr. Zakładu Kąpielowego Dworczyka, następnie udali się do Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego, gdzie wygłosił krótkie przemówienie o znaczeniu i działaniu solanek p. dr Bronisławski, podkreślając głównie leczenie reumatyzmu i artretyzmu. Następnie cała wycieczka powróciła do Rest. Posłusznego na obiad, gdzie częstowano gości solanką pod nazwą „Jastrzębianka”. Po obiedzie wyruszył „kulig” do Ruptawy, przyczem tam w dworze zostali powitani przez zarządcę majątku i udali się na zwiedzanie hodowli bydła i majątku. Po pokrzepieniu się gorącym mlekiem wyruszył „kulig” do Jastrzębia-Zdroju. Po przybyciu na miejsce udali się goście na skocznię, gdzie odbyły się skoki pokazowe przez członków tamtejszego klubu narciarskiego. Następnie powrócili do restauracji i tu mile bawili się do czasu odjazdu pociągu „Narty - Brydż” z Jastrzębia do Katowic.

Wielką popularnością cieszył się basen kąpielowy, którego uroczystego otwarcia dokonał Wojewoda Śląski dr Michał Grażyński. Była to kolejna okazja, aby uruchomić z Katowic pociąg popularny. Pociągi specjalne były także podstawiane na takie wydarzenia jak: oddanie do użytku w 1939 r. sanatorium dla pracowników huty „Pokój” i „Baildon”, czy na zawody o mistrzostwo Jastrzębia-Zdroju, które odbywały się od 1932 r. Jastrzębie-Zdrój było modnym i popularnym miejscem. Włodarze jastrzębskiego uzdrowiska dokładali wszelkich starań, aby przyciągnąć nie tylko osoby pragnące podreperować swoje zdrowie, ale także miłośników dobrej zabawy i miło spędzonego niedzielnego wypoczynku. Dancingi, koncerty, zabawy, kajaki oraz inne atrakcje zachęcały do wizyty w „Perle Uzdrowisk Śląskich”.

Czytaj także: Więcej ciekawostek na temat historii Jastrzębia i stare zdjęcia

Polub nas na Faceboku i bądź na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto