Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jastrzębia: Poczta w Jastrzębiu przed laty działała prężnie

Dariusz Mazur
Historia Jastrzębia: Poczta w Jastrzębiu przed laty działała prężnie. Pisze Dariusz Mazur.

Historia Jastrzębia: Poczta w Jastrzębiu przed laty działała prężnie

Przyjazd gości do jastrzębskiego zdrojowiska zrodził potrzebę utworzenia placówki pocztowej, która gwarantował kontakt kuracjuszy ze światem. Nie chodziło wyłącznie o możliwość wysłania listu czy kart pocztowej z pozdrowieniami, ale także dostęp do codziennej prasy. Dlatego też 1 lipca 1862 r. powstał pierwszy w Jastrzębiu urząd pocztowy. Pierwszym naczelnikiem był Ebel, który oferował także pokoje dla kuracjuszy. 26 sierpnia tego samego roku nastąpiła zmiana nazwy miejscowości. Zarówno uzdrowisko jak i wieś Nieder Jastrzemb otrzymała nazwę Königsdorf-Jastrzemb, czego dowodem są także zachowane koperty z tego okresu.

Na trasie Wodzisław-Jastrzębie kursował tzw. „Kariolpost”, czyli odkryty, dwukołowy wóz konny, który posiadał miejsce dla woźnicy i ewentualnie jednego pasażera. Konstrukcja takiego wozu była przystosowana wyłącznie do przewozu listów czy niewielkich paczek i nie przewidywała miejsc dla podróżnych. Na potrzeby przewozu osób poczta podstawiała dyliżanse, o czym była już mowa w jednym z wcześniejszych artykułów. Pocztylion trasę z Wodzisławia przez Rydułtowy do Jastrzębia pokonywał w godzinę i trzydzieści minut. W 1878 r. poczta została wyposażona w telegraf z ograniczoną dostępnością dzienną, co wzbogaciło możliwości kontaktowania się ze światem przebywającym w kurorcie kuracjuszom.

Poczta w starym budynku działała aż do 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej w budynku starej poczty znajdował się posterunek żandarmerii, któremu przewodził Lindmeier, a jednym z jego podwładnych był niejaki Linek. Od 1939 r. poczta funkcjonowała na parterze nowo wybudowanego domu rodziny Gawełczyk. Ciekawostką jest fakt, że w czasie drugiej wojny światowej na piętrze budynku mieszkał burmistrz Jastrzębia dr Johannes Willers wraz z żoną Anną i córkami. Poczta w nieruchomości Gawełczyków funkcjonowała aż do 1997 r., a po remoncie w jej miejscu otwarto kilka sklepów. Od stycznia 1998 r. placówka poczty rozpoczęła działalność w budynku po sanatorium "Mieszko" (dawniej hotel Hohenzollern, willa Betania, sanatorium ZUS). Ciekawe gdzie zostanie przeniesiona poczta następnym razem?

Czytaj także: Więcej ciekawostek na temat historii Jastrzębia i stare zdjęcia

Polub nas na Faceboku i bądź na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto