Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jastrzębia: Poznaj historię willi Anna ZDJĘCIA

Dariusz Mazur
Historia Jastrzębia: Poznaj historię willi Anna, w której mieścił się kiedyś Bazar Polski. Pisze Dariusz Mazur

Historia Jastrzębia: Poznaj historię willi Anna

Przy ulicy 1 Maja w Jastrzębiu-Zdroju stoi szereg budynków pochodzących z pierwszych lat działalności uzdrowiska. Jak podał dr Faupel w swoim sprawozdaniu za 1862 roku: „Jesienią wzniesiono 9 nowych wielkich domów, które z wyjątkiem jednego będą gotowe do zamieszkania z początkiem najbliższego sezonu.

Domy stoją razem przy jednej ulicy (ulica Pauli), naprzeciw 50-morgowego parku. Od tyłu z każdego pokoju ma się widok na Karpaty”. Natomiast roku później napisał: „Moja wcześniej publicznie wyrażona opinia, że potrzeba mieszkaniowa na sezon 1863 jest zaspokojona, okazała się w ciągu lata iluzoryczna. Pomijając to, że większa ilość chorych nie mogła w ogóle otrzymać żadnych izb, wielu gości przyzwyczajonych do wygody i komfortu, musiało się bardzo ograniczać i w czasie swojego pobytu uczyć się, że nie zawsze można łączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki zmysłowi Górnoślązaka do interesów wybudowano jesienią znów trzy domy, które swoimi 47 pokojami nieco pomogą. Wszystkim tym, którzy zmuszeni byli podczas swojego pobytu w Jastrzębiu do spędzenia nocy w oberży, mogę przekazać radosną wiadomość, że w przyszłości mogą tu przybywać z mniej trwożliwym sercem, ponieważ największy dom przy ulicy Pauli został urządzony jako komfortowy hotel”.

Wśród powstałych w latach 1862-1863 budynków była także willa Anna. Obiekt należał do Josefa Zahm’a, który posiadłość nazwał na cześć swojej żony Anny. Willa spełniała rolę pensjonatu dla kuracjuszy, a na parterze mieścił się sklep z towarami kolonialnymi. Po przyłączeniu Jastrzębia do Polski właścicielem został Józef Ździebło, który prowadził w tym miejscu „Bazar Polski”. W 1927 roku Ździebło sprzedał nieruchomość Robertowi Malcherowi z Bzia Górnego, a sam przeniósł się do Krakowa. Malcher do 1934 roku posiadał sklep zarówno w Bziu jak i Jastrzębiu. Poza handlem towarami wszelakimi, w budynku znajdowała się mleczarnia oraz pokoje do wynajęcia. Ciekawostką jest fakt, że tuż obok willi funkcjonowała stacja benzynowa, należącą także do Malchera. Przed wybuchem drugiej wojny światowej, na parterze budynku znajdował się gabinet dra Stanisława Magi. Natomiast w okresie okupacji niemieckiej swój gabinet, tym razem na piętrze, miała dr Elwine Schumacher. Dom Malcherów był schronieniem dla działaczy podziemia, do którego należały także dzieci Roberta – Zyta, Rita oraz Gerard. W wyniku działań wojennych w 1945 roku budynek nieznacznie ucierpiał. Jeden z pocisków trafił w boczną ścianę tworząc niezbyt groźną wyrwę. Pociski spadały także do ogrodu. Na szczęście nikt z rodziny oraz sąsiadów nie ucierpiał.

Po zakończeniu wojny sklep został przejęty przez GS, a po 1989 roku znajdował się tu m. in. sklep chemiczny oraz boutique „Monika”. Obecnie w tym miejscu znajduje się sklep odzieżowy „Joker”, a reszta budynku jest w stanie remontu. W przyszłości dawny pensjonat ma zapewnić schronienie dla starszego pokolenia członków rodziny właściciela nieruchomości.

Czytaj także: Więcej ciekawostek na temat historii Jastrzębia i stare zdjęcia

Polub nas na Faceboku i bądź na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto