Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jastrzębia: Tajemnica jastrzębskiej skarbówki

Dariusz Mazur
Historia Jastrzębia: Tajemnica jastrzębskiego budynku Urzędu Skarbowego odkryta. Jak twierdzi pasjonat historii, Dariusz Mazur, kiedyś mieścił się tu pensjonat.

Historia Jastrzębia: Tajemnica jastrzębskiej skarbówki

Obecna siedziba Urzędu Skarbowego mieści się w zabudowaniach dawnych pensjonatów. Jeden powstał jako willa Emilia, a drugi jako willa Hoppenów.
Zarówno willa Emilia jak i Hoppenów otworzyła swoje podwoje dla klientów w 1929 r. Pierwsza z nich została wybudowana przez katowickiego budowniczego Piotra Kubańskiego, natomiast druga była inwestycją handlarza Fryderyka Hoppena, który w Katowicach miał sklep z bronią. Niestety żaden z nich niezbyt długo cieszył się ze swojej inwestycji w Jastrzębiu. Willa Emilia, w której oferowano 30 pokoi, kręgielnię oraz piękny ogród, w 1931 r. została sprzedana. Nowym właścicielem został Związek Kas Chorych Woj. Śląskiego, przeznaczając budynek na dom wypoczynkowy dla osób zrzeszonych w Związku. Natomiast Fryderyk Hoppen zmarł niespełna pięć miesięcy po otwarciu willi Hoppenów. Od tego czasu pensjonat-restauracja był dzierżawiony przez różne osoby. Pierwszym dzierżawcą był Franciszek Ladon, współzałożyciel i pierwszy prezes Związku Polskich Restauratorów, Właścicieli Kawiarń i Hoteli na Województwo Śląskie. Po nim obiekt dzierżawił Piotr Chwałczyk, a następnie M. Białek. Gościom pensjonatu oferowano słoneczne pokoje z werandami, ogród, radio, restaurację, garaże, samochód do wynajęcia oraz towarzyskie gry wszelkiego rodzaju, a także smaczną i obfitą kuchnię.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej budynek dawnej willi Emilia był pod zarządem huty Florian i dysponował 70 łóżkami. W 1973 r. został przekazany pod zarząd Zespołu Opieki Zdrowotnej i po wyremontowaniu służył jako oddział dziecięcy Szpitala Miejskiego. Natomiast willa Hoppenów należała do Centralnego Zarządu Przemysłu Hutniczego i funkcjonował jako dom dziecka, a od roku 1951 już jako pawilon sanatoryjny nr IV należał do Przedsiębiorstwa Państwowego Polskie Uzdrowiska. W 1973 r. został przekazany na rzecz Opieki Zdrowotnej. W tym czasie w budynku mieściła się stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Centralne Laboratorium Lecznictwa Stacjonarnego.
W latach 90. oba dawne pensjonaty zostały przekazane na siedzibę Urzędu Skarbowego, który w tym miejscu otworzył swoje podwoje 13 czerwca 1996 r.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto