Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się szkolą młodzi policjanci w Jastrzębiu?

Katarzyna Spyrka
Mają 16, 17 i 18 lat i w większości wiedzą, co chcieliby robić w życiu. Choć nie mają jeszcze do tego warunków, pokonują własne słabości, żeby tylko ... zostać policjantem. Mowa oczywiście o uczniach klas policyjnych z Liceum Ogólnokształcącego numer 3 w Jastrzębiu-Zdroju, do których uczęszcza obecnie ponad 60 osób. - Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe. Oprócz dobrych wyników w nauce, zwracamy też uwagę na ocenę z wychowania fizycznego, WOS-u i przysposobienia obronnego - mówi Wioletta Brzykcy, dyrektorka szkoły.

Zaczyna się od czystej ciekawości
Do klasy drugiej o profilu policyjnym uczęszcza obecnie 20 osób. Co ich tu przyciągnęło? Jak się okazuje, nie zawsze jest to rodzinna tradycja, ale zazwyczaj czysta ciekawość.
- Ciekawe zajęcia. Lekcje w terenie, wizyty na strzelnicy, zajęcia z policjantami, czasem zajęcia na komendzie, to wszystko sprawia, że w szkole nam się nie nudzi. Jeśli ktoś lubi wyzwania i jest aktywny, tutaj na pewno mu się spodoba - mówi Angelika Gaweł, która nie ma w rodzinie żadnego policjanta. Ale jej koleżanka z klasy jest córką policjanta.
- Mój tato pracuje w wydziale kryminalnym. Ja jeszcze nie wiem, która część tego zawodu interesuje mnie najbardziej. Jeśli przyjdzie pora, to zadecyduję, czy wolę drogówkę, czy może kryminalistykę - mówi Ania.

Pierwsze schody
Cały ten zachwyt i emocje szybko jednak opadają. Kiedy nadchodzi prawdziwa szkolna rzeczywistość, niejeden uczeń zastanawia się, czy aby na pewno zrobił dobrze.
- Na niektóre zajęcia musimy chodzić ubrani w mundur. Kiedyś przeszedłem w tym stroju przez ulicę i ludzie się na mnie dziwnie patrzyli, poczułem się wtedy nieswojo. Do tego jeszcze dochodzą znajomi, którzy często naśmiewają się z nas i obraźliwie wołają w naszym kierunku - żali się jeden z uczniów. - Ale to i tak nic. Najgorzej było, kiedy pojechaliśmy na obóz policyjny. Przez 7 dni wstawaliśmy o 6.30, mieliśmy 15 minut na poranną toaletę, ostro ćwiczyliśmy przez cały dzień, po czym mieliśmy okropne zakwasy - dodaje inny kandydat na policjanta. O tym, że uczniów klasy policyjnej traktuje się trochę bardziej rygorystycznie, mówi też wychowawca drugoklasistów, Waldemar Stanaszek. - Jeśli chodzi o zajęcia z wychowania fizycznego, ci uczniowie zawsze mają poprzeczkę postawioną ciut wyżej. Jeśli chcą się wiązać w przyszłości ze służbą mundurową, muszą mieć nienaganną sprawność fizyczną - mówi Waldemar Stanaszek.

Potem będzie łatwiej
I choć teraz zdarza się, że jest ciężko, licealiści wierzą, że kiedy przyjdzie im walczyć o miejsce w policji, nie będzie to takie trudne. - Widzieliśmy, jak wyglądają takie egzaminy w Legionowie i myślę, że pod względem sprawnościowym spokojnie byśmy je przeszli. Gorzej z testami psychologicznymi, nad tym trzeba pracować dłużej - mówi Magdalena Procyk. Trzymamy zatem kciuki za przyszłych policjantów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto