Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył w niedzielę kwiaty przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, przed kopalnią "Zofiówka" w Jastrzębiu Zdroju. W ten sposób oddał też hołd górnikom, ranionym przez milicyjne kule podczas pacyfikacji tej kopalni w grudniu 1981 r.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W okresie PRL jastrzębska kopalnia "Zofiówka" nosiła nazwę "Manifest Lipcowy". Po ogłoszeniu stanu wojennego, podobnie jak w wielu innych zakładach, w kopalni rozpoczął się strajk. Podczas pacyfikacji zakładu przez siły milicyjne 15 grudnia 1981 r. padły strzały, raniąc kilka osób. Dzień później w katowickiej kopalni "Wujek" ponownie padły strzały - zginęło dziewięciu górników.

"To jest jedno z tych miejsc, które pozostaną z całą pewnością w historii Polski, a sądzę, że nawet szerzej. Bo jest coś takiego jak droga wolności, która prowadzi przez różne państwa, różne społeczeństwa - i to jest jeden z tych punktów, w których budowała się Polska wolność - odzyskiwanie przez Polskę, ale też wiele innych krajów i narodów, wolności" - powiedział przed pomnikiem Kaczyński.

Jak mówił, strajki 1980 r. - a jeden z głównych był właśnie w Jastrzębiu Zdroju - były "wydarzeniem historycznym w skali nie tylko Polski, ale Europy i świata". "Ta kopalnia przeszła w ten sposób do historii - tej historii w najszerszym tego słowa znaczeniu. Musimy o tym zawsze pamiętać" - podkreślił prezes PiS.

Tusk do górników: Wszystkiego dobrego... tak po ludzku [FILM]

Przypomniał, że niebawem przypada 30. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. "To też był moment bardzo ważny, bo z jednej strony wydawało by się, że w pierwszym momencie ta walka z wolnością się udała, ale później okazało się także coś zupełnie innego - że Polska, naród, zmienił się tak bardzo, że - mimo wysiłków - ten stan poprzedni już nie wrócił. Bo Polska lat 80. była mimo wszystko już zupełnie inna niż ta choćby z lat 70. Mimo represji, tysięcy ludzi w więzieniach, to niezależne życie, ta wolność, za którą płaciło się drogo, w dalszym ciągu trwała. No i w końcu zwyciężyła" - powiedział Kaczyński.

Wspominał swoją wizytę w Jastrzębiu w 10-rocznicę zawarcia porozumienia. "To był początek tej naszej drogi; ona się okazała bardzo skomplikowana, nie zawsze wszystko wyglądało tak, jak chcemy, ale mimo wszystkich ułomności, żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. I to jest w ogromnej mierze zasługa tych, którzy wtedy walczyli" - dodał.

Lider PiS przebywa w niedzielę na Śląsku z okazji Barbórki - tradycyjnego święta górników. Rano uczestniczył we mszy w jastrzębskim kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Złożył też kwiaty przed pobliską tablicą, upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Potem pojechał na śląski obiad z górniczą rodziną.

Praca w kopalni to nie powód do dumy? Kojarzy nam się źle

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy. Zapisano w nim m.in. wprowadzenie wszystkich wolnych sobót, wyłącznie dobrowolną pracę w dni wolne, podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie.

Obelisk przed kopalnią "Zofiówka" spontanicznie wybudowano i odsłonięto w sierpniu 1981 r., w rocznicę zawarcia Porozumienia. Autorem monumentu był górnik z kopalni "Anna" Joachim Paruzel. Na pomniku wypisano nazwy zakładów, które w 1980 r. poparły strajk górników. Sześć lat temu, z okazji 25-lecia Porozumienia, pomnik został odnowiony i przebudowany. Uzupełniono go dwoma blokami architektonicznymi, układającymi się w kształt litery V - symbol zwycięstwa. Do obelisku doprowadzono też wznoszącą się ścieżkę, symbolizującą dochodzenie do porozumienia i wolności.(PAP)

Jan Nowicki, Krzysztof Hanke, biskup Skworc... - zobacz kto jeszcze pracował na kopalni


NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE[/b]

Komentarze (16)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

slonzok (gość)

szuka znow na Slasku i u gornikow? Za chwila znow bydzie nom ublizol i zniewazol.
Siedz se ty pieronski kartoflu w swojej Warszawie i nie smrodz na Slasku.

krzyzmo z wami (gość)

A przypomna też Teryńce Semikowy z DZ że wolnych sobot to zapomnia a niedziele tak samo. Po przerobieniu niedzieli planowy to już w poniedziałek była wywieszona plakata że kolejno niedziela bydzie wydobywczo i bynajmni na nia niez aproszali i tak to leciało cały miesionc a potym cały rok i łod nowa . Bo był potrzebny wsad dewizowy a z Syrenki i Poloneza tego nie wyciongli a jeno te polskie fabrykopodobne wszystkie dewizy wchłaniały.

krzyzmo z wami (gość)

A jednym z tych ustaleń w Jastrzębiu był postulat że górnik pracujący na dole przy wydobyciu idzie na zasłużono emerytura po 25 latach pracy. Tak jak Milicjanty i LWP . Niech se do do głowy wbije to Semikowo Teryńka by wiency bzdur nie wypisywała w DZ

dal (gość)

Panie Jarosławie Witamy na ŚLąsku.
Przepraszam tych, którzy nie utożsamiają się z pogardliwymi wpisami. SZĘŚĆ WAM BOŻE GÓRNICY.

MiK (gość)

Sam prezes prawa i sprawiedliwości nas zaszczycił ! Przepraszam, prezes partii o nazwie prawo i Sprawiedliwość. Bo z prawem to on ma raczej mało wspólnego, jak i ze sprawiedliwością

tor (gość)

Matusiaki wynajęli fotografa " Tak co byśmy mieli dużo zdjęć z prezesem na naszą klasę" A ten palant co pisał ten artykuł to nie wie że te zdjęcia nie były na Zofiówce tylko pod kościołem na górce?

Mieszkaniec (gość)

Czyli klanu Matusiaków. Mundury sugerują, że są górnikami, ciekawe czy mieli kiedykolwiek kilof w ręku ;D