Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębski kapłan doceniony przez województwo. - Jestem onieśmielony, dziękuję za to wyróżnienie - mówił ksiądz Antoni

Jacek Bombor
Ksiądz Antoni Pudlik odebrał „Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego
Ksiądz Antoni Pudlik odebrał „Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego Aneta Czarnocka-Kanik/UM Jastrzębie
A miało być tak skromnie, z pokorą i co z tego wyszło. Jestem onieśmielony i wzruszony. Dziękuję - żartował podczas uroczystości ksiądz Antoni Pudlik. Przy okazji uroczystej sesji na 55-lecie miasta wręczono mu „Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego”

Jastrzębski kapłan doceniony przez województwo. - Jestem onieśmielony, dziękuję za to wyróżnienie - mówił ksiądz Antoni

Ksiądz Antoni Pudlik odebrał „Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego”. Nie krył wzruszenia podczas uroczystości w Domu Zdrojowym. Wyróżnienie otrzymał przy okazji uroczystej sesji rady miasta na 55-lecie Jastrzębia-Zdroju.

- Będąc skromnym, można być wielkim. Można być wielkim poprzez swoje czyny. Pokazuje nam to ksiądz Antoni Pudlik - mówiła podczas uroczystości prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman, która przypomniała jego 27 lat posługi na ziemi jastrzębskiej.

Przedstawiła go jako człowieka o wielkim sercu, wrażliwości, miłości i zrozumienia dla bliźnich. Zaczęło się 15 grudnia 1990 roku, gdy ksiądz Pudlik objął parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa. Najpierw jako administrator, a od 1991 roku jako proboszcz, którym pozostaje do dziś.

Przez 27 lat dał się poznać jako człowiek o ogromnym zaangażowaniu zarówno w działalności parafialnej, ale i społecznej i kulturalnej. To człowiek-orkiestra. W początkowych latach działalności doprowadził do odzyskania budynku, w którym później przez 8 lat mieściła się filia Szkoły Podstawowej nr 4, a potem swoje miejsce znalazł Uniwersytet Śląski (do dziś SP nr 4 prowadzi kilka zajęć tygodniowo w salkach parafialnych). W 1993 roku ksiądz uruchomił funkcjonującą 15 lat ochronkę parafialną, korzystało z niej 50 dzieci, codziennie miały opiekę, posiłek, zajęcia. Przez całe te lata organizował dzieciakom kolonie, paczki, wycieczki. Od 1996 roku proboszcz organizuje Międzynarodowy Festiwal Chórów im. ks. Anzelma Skrobola, w parafii odbyły się już m.in. cztery festiwale dziecięce, kilka festiwali orkiestr dętych. To dzięki zabiegom księdza została założona parafialna orkiestra dęta, która wraz z chórem uświetnia wiele uroczystości.

Zasług i inicjatyw, których się podjął, można wyliczać bez końca: W ostatnich latach zorganizował około 100 parafialnych festynów, z myślą o studentach z ubogich rodzin, stworzył parafialny fundusz stypendialny, od kilku lat organizuje choćby marsze trzech króli.

- A miało być tak skromnie, z pokorą i co z tego wyszło - żartował podczas uroczystości jastrzębski kapłan. - Jestem onieśmielony tym wyróżnieniem. Przyjmuję je jako uznanie dla wszystkich tych, z którymi przez 27 lat współpracowałem. Ksiądz funkcjonuje w przestrzeni kościelnej, sakralnej. Ale musi funkcjonować też w przestrzeni społecznej. Bo jesteśmy jedną wspólnotą. To bardzo dobrze, że najpierw gromadzimy się w kościele, a później na festynie, na korowodzie, festiwalu, zabawie. Tak powinno wyglądać duszpasterstwo każdego kapłana. Za to wyróżnienie serdecznie dziękuję - powiedział ksiądz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto