Pasażerowie jaworznickiego PKM korzystają ze starego taboru i czekają na nowe autobusy Pasażerowie jaworznickiego PKM korzystają ze starego taboru i czekają na nowe autobusy

Pasażerowie jaworznickiego PKM korzystają ze starego taboru i czekają na nowe autobusy. (© fot. Grażyna Dębała.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

To będzie największa inwestycja w historii jaworznickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Do spółki już wkrótce trafi trzydzieści fabrycznie nowych autobusów. Wszystko dzięki pieniądzom z funduszy europejskich. PKM zdobył 20 mln zł dofinansowania na projekt wart 28 mln zł. Pasażerowie wreszcie odczują duże zmiany na lepsze, bo dziś średnia wieku autobusów jeżdżących w PKM to 12 lat.

- Teraz jest po prostu źle. Jaworznickie autobusy są stare i często się psują. Stąd opóźnienia na trasach. Żeby nie ryzykować, najczęściej korzystam z prywatnych busów. O tym, że wkrótce sytuacja się zmieni, już słyszałam i czekam na to niecierpliwie. Pasażerowie zasługują na to, by jeździć w bardziej komfortowych warunkach - przekonuje Agnieszka Budna, mieszkanka Jaworzna.

Wielu pasażerów przyznaje, że nowoczesne autobusy to konieczność.

- Przewoźnicy z innych miast już dawno zdobyli unijne pieniądze na takie zakupy. Cieszę się, że i u nas wreszcie tabor zostanie odnowiony. Nowe autobusy mogą uratować PKM - mówi Daniel Płoszaj z Jaworzna.

Pracownicy PKM przyznają, że ostatnie lata były trudne, co pasażerowie odczuwali m.in. właśnie jeżdżąc starymi autobusami. - Sytuacja spółki przez kilka ostatnich lat nie pozwalała na to, żeby tak znacząco odnowić tabor. Wszystko się zmieniło, kiedy w lipcu zawarliśmy z miastem nową umowę przewozową. To ta umowa sprawiła, że wreszcie mogliśmy przygotować projekt na dofinansowanie, który musiał się spodobać - podkreślają w PKM.

Nowe autobusy pojawią się na jaworznickich drogach już jesienią. Przetargi udało się już rozstrzygnąć. Zgodnie z umową, pierwsze nowoczesne autobusy przyjadą do Jaworzna już na początku października. Kolejne w połowie listopada.

Zgodnie z projektem, do Jaworzna trafi 10 autobusów o długości 15 metrów, 15 pojazdów 12-metrowych i 5 o długości 10 metrów. Autobusy mają być bardzo nowoczesne, przyjazne dla środowiska i ze specjalnymi boksami przystosowanymi do przewozu rowerów.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!