Czasy, kiedy banki kusiły lokatami przynoszącymi nawet siedem procent zysku w skali roku, przeszły do historii. Teraz rekordowym nazywać będziemy zysk przekraczający cztery procent w skali roku. Wszystko przez to, że liderzy rynku obniżają oprocentowanie. Powody do rozczarowania mają klienci: Allianz Banku, BZ WBK, Deutsche Banku, Eurobanku, Inteligo, Kredyt Banku, mBanku, Meritum Banku, Noble Banku, PKO BP i Toyota Banku.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kredyt Bank i Bank Millennium wprowadziły lokaty z dzienną kapitalizacją, czyli takie, które pozwalają uniknąć konieczności płacenia podatku Belki. W pierwszym można założyć kwartalny internetowy depozyt, który przyniesie tyle co tradycyjna lokata na 5 proc. (od tej kwoty należy odliczyć podatek Belki). Lokata na pół roku oznacza zysk sięgający 5,3 procent. W Millennium depozyty antypodatkowe mogą przynieść tyle, co lokata na 5 proc. w skali roku.

Przez ostatnie miesiące stawki obniżały głównie duże banki, oferujące przeciętną wysokość oprocentowania. Instytucje oferujące najwyższe oprocentowanie lokat, przez kilka miesięcy ich nie zmieniały. Można więc było znaleźć lokaty przynoszące nawet 7 proc. w skali roku. Mateusz Ostrowski i Michał Sadrak z Open Finance są jednak zgodni, że teraz na tak wysokie stawki nie ma co liczyć. Z przeprowadzonej przez nich analizy oprocentowania depozytów w 34 bankach wynika, że zysk na poziomie 4,35 proc. brutto można uznać za rekordowy. Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znaleźć można w Volkswagen Banku direct, który płaci 4,35 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,52 proc. zysku. Na wyższe oprocentowanie można liczyć deponując pieniądze na dłużej niż miesiąc. W przypadku lokaty kwartalnej Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 4,85 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, a więc odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 5,99.

Jeśli chcemy założyć dwuletnią lokatę o stałym oprocentowaniu, to najwyższą stawkę oferuje FM Bank, który wprowadził do oferty dwuletnią lokatę z dzienną kapitalizacją, na której można zarobić tyle, co na tradycyjnym depozycie przynoszącym 6,48 proc. w skali roku.


Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Arni (gość)

Bez przesady jeszcze nie jest, aż tak źle można na dobrej bezbelkowej jeszcze zarobić. Przynajmniej wiadomo ile się zarobi i że będzie to pewny zysk a nie włożyć pieniądze i jeszcze stracić.