18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM zbuduje nowy szyb

Piotr Kanikowski
Głębienie szybu SW-4 w Łagoszowie zakończy się za 3 lata
Głębienie szybu SW-4 w Łagoszowie zakończy się za 3 lata Piotr Krzyżanowski
W Kwielicach (gmina Grębocice) ekipa Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa zacznie w marcu głębienie szybu GG-1.

Chodzi o inwestycję mającą strategiczne znaczenie dla KGHM, bo w przyszłości umożliwi ona eksploatację złoża Głogów Głęboki Przemysłowy. To zaś zapewni byt spółki na około 50 lat.
Nowy szyb będzie miał 1300 metrów głębokości i 7,5 m średnicy. Zaprojektowano go jako szyb wydechowy (wyciągający gorące powietrze spod ziemi). Z czasem zostanie rozbudowany o obiekty centralnej klimatyzacji i stację wentylatorów. Bez dostarczenia odpowiedniej ilości chłodnego, świeżego powietrza nie można myśleć o eksploatacji na głębokości ponad 1200 metrów pod ziemią, gdzie temperatura skał dochodzi do 48 stopni Celsjusza.

PeBeKa zamierza też kontynuować, rozpoczętą w lipcu 2005 roku, budowę szybu wdechowego SW-4 w Łagoszowie Małym koło Głogowa. Ma on mieć 1219 metrów głębokości.
Dotychczas, w cztery lata i sześć miesięcy po rozpoczęciu głębienia, górnicy zeszli 590 metrów pod ziemię. Planowane zakończenie robót: marzec 2013 roku.

- Zarówno budowa SW-4, jak i rozpoczynająca się GG-1 to obecnie dwie największe inwestycje górnicze w Polsce - podkreśla Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.
Jego firma ma ogromne doświadczenie w tego rodzaju pracach. Podczas pięćdziesięciu lat działalności wybudowała 29 szybów, nie licząc głębionego właśnie SW-4. Trudno przecenić jej wkład w powstanie zagłębia miedziowego.

Przy głębieniu PeBeKa stosuje unikatową technologię mrożenia górotworu, co ma zabezpieczyć przed zalaniem szybu wodami gruntowymi. Metoda polega na schłodzeniu skał wokół drążonego szybu do temperatury około minus 20 stopni Celsjusza. Powstaje lodowy walec o wysokości kilkuset metrów i średnicy dwa razy większej od średnicy szybu. To pozwala górnikom bez przykrych niespodzianek przebić się przez warstwę wodonośną.

- Najprawdopodobniej, jak wynika ze wstępnego rozpoznania hydrogeologicznego, GG-1 będzie szybem o najgłębszej strefie zamrożenia - mówi prezes Jacek Kulicki.
Dzięki zamrażaniu można uniknąć takich sytuacji, jak w 2002 roku w Grodowcu, gdzie woda wdarła się do wnętrza szybu kopalni Rudna R-11. Trzeba było przerwać głębienie otworu na okrągły rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto