Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Jas Mos: Powstanie skansen górniczy i muzeum?

Katarzyna Spyrka
archiwum
Za dziesięć lat kopalnia Jas-Mos ma przestać fedrować. W mieście już pojawiają się pomysły, jak zagospodarować budynki, które pozostaną po zakładzie. Może powstanie tu skansen górniczy lub muzeum?

Skansen górniczy czy muzeum - niezależnie od nazwy, w budynkach należących obecnie do kopalni Jas-Mos, w przyszłości mogłaby powstać atrakcja turystyczna. Pomysł ten popiera m.in. Marcin Boratyn, jastrzębski historyk i kierownik Galerii Historii Miasta.

- Pomysł zagospodarowania budynków kopalni na cele turystyczne jest genialny. Radziłbym jednak skorzystać z niemieckich wzorców (Zollverein) i teren kopalni wykorzystać nie tylko na skansen, ale także na miejsce rozrywki, np. lodowisko pod chmurką, korty tenisowe, kino, kolejka elektryczna, galeria sztuki górniczej itp. Tylko duży kompleks miałby szanse powodzenia - wyjaśnia Marcin Boratyn i zapewnia, że wiele czynników wskazuje na to, że taki obiekt miałby szansę na sukces.

- Bliskie sąsiedztwo autostrady oraz morawskiej i górnośląskiej aglomeracji sprzyjałoby frekwencji - dodaje Boratyn.

Pomysły zagospodarowania kopalni pojawiają się już teraz, choć Ruch Jas-Mos planowo ma być aktywny jeszcze około 10 lat. Prognozy dla Jas-Mos-u nie są jednak zbyt optymistyczne. Węgla ma tu wystarczy do 2022 roku. M.in. dlatego Jas-Mos połączono w styczniu z dwoma innymi jastrzębskimi kopalniami w jeden zakład pod nazwą Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Jeśli w kopalni skończą się roboty wydobywcze, obiekt mógłby zostać zaaranżowany na potrzeby mieszkańców, a nie tak, jak to miało miejsce w przypadku Moszczenicy, że budynki zostały sprzedane prywatnym firmom - mówią pomysłodawcy. Co na to Jastrzębska Spółka Węglowa?

- To bardzo odległa perspektywa, szczególnie, że przez kolejnych kilka lat będziemy wydobywać zasoby z filara ochronnego utworzonego dla kopalni. Pomysł jest jednak wart uwagi, choćby ze względu na fakt, że to najstarsza kopalnia JSW oddana do użytku w grudniu 1962 roku - przyznaje w rozmowie z nami Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

- Do tej pory majątek zamykanych kopalni był sprzedawany, przekazywany nieodpłatnie gminom lub do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - dodaje rzeczniczka JSW. Pomysłodawcy podkreślają jednak, że na górnictwie kokosy robi już dziś Zabrze, ze swoją zabytkową kopalnią Guido i Tarnowskie Góry z Zabytkową Kopalnią Srebra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto