Najpierw górnicy będą mogli dostać się do nowych pokładów o nazwie Zgoń, już drążą w tym kierunku wyrobisko badawcze Najpierw górnicy będą mogli dostać się do nowych pokładów o nazwie Zgoń, już drążą w tym kierunku wyrobisko badawcze

Najpierw górnicy będą mogli dostać się do nowych pokładów o nazwie Zgoń, już drążą w tym kierunku wyrobisko badawcze. (© fot. Agnieszka Materna.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W kopalni Krupiński w Suszcu, zatrudniającej ponad 2,5 tysiąca górników, kurczą się zasoby węgla - koncesja na wydobycie obowiązuje tylko do 2015 roku, więc przyszłość kopalni do niedawna stała pod znakiem zapytania.

Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyjęły jednak plan, który pozwoli kopalni fedrować co najmniej do 2032 roku.

- To dosyć ryzykowna operacja, bo kopalnia pracuje w trudnym terenie, ale uznaliśmy, że gra jest warta świeczki i możemy na tym zarobić - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW. Aby tak się stało, kopalnia musi sięgnąć po zasoby węgla w nowych partiach.

Ich udostępnienie kosztować będzie 1,3 miliarda złotych, więc będzie to olbrzymia inwestycja. Chodzi o pokłady leżące na północ od obecnych szybów głównych i na wschód - w partiach o nazwach Zgoń i "E".

Jak informują władze kopalni, najpierw górnicy będą mogli dostać się do pokładów Zgoń. Obecnie górnicy drążą w tamtym kierunku wyrobisko badawcze o długości 1560 metrów.

- Dzięki niemu będziemy mogli określić, ile naprawdę węgla można stamtąd wybrać. Z obecnych analiz wynika, że występują tam zagrożenia naturalne nie odbiegające od obecnych. Szacujemy, że pierwsza tona węgla wyjedzie stamtąd już w 2012 roku. Natomiast po węgiel z partii "E" sięgniemy w 2017 roku - wyjaśnia Krzysztof Ogiegło, dyrektor zakładu.

Samo uruchomienie pierwszej ściany pochłonie 62,7 mln zł. Obecnie kopalni pozostały do wydobycia 24 miliony ton%07- razem z nowymi złożami ta wielkość wzrośnie do 50 milionów ton, co powinno wystarczyć do 2032 roku.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!