Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lato niezłe do zarabiania

Beata Sypuła
Niemcy chętnie przyjmują polskie opiekunki dla chorych.
Niemcy chętnie przyjmują polskie opiekunki dla chorych. fot. 123rf
Zanim wyjedziesz na sezonowe saksy, by podreperować swój budżet, koniecznie zapoznaj się z danymi o warunkach życia i pracy w kraju, do którego zamierzasz się udać. Ważne są przepisy rejestracyjne, prawo pracy, czas pracy, warunki korzystania z usług medycznych, koszty życia - radzi Beata Sypuła.

W akacje znów ożywiły marzenia o dobrym zarobku. Dla studentów, osób daremnie poszukujących w Polsce zajęcia i dla tych, którzy przez dwa-trzy letnie miesiące chcą podreperować domowy budżet, to wymarzony czas. Mimo kryzysu, w wielu krajach europejskich nadal znajdujemy lepiej płatne zajęcie niż w Polsce - co najmniej na poziomie tamtejszej płacy minimalnej. Po przeliczeniu na złotówki, oznacza to kilkakrotnie większy zarobek niż w kraju.

Co ważniejsze - mimo protestów pracowników i związków zawodowych na lokalnych rynkach, wciąż jesteśmy przyjmowani z otwartymi ramionami. Elastyczni, pracowici, zaradni, przedsiębiorczy - taki jest też wizerunek polskich pracowników w zachodnich krajach.

Sezonowo i na dłużej

Podstawowe pytanie: jakiej pracy trzeba szukać i jaką można najszybciej znaleźć? Warto wiedzieć, że Europa, która gremialnie wyjeżdża na wakacje głównie w sierpniu, właśnie teraz szuka opiekunek do obłożnie chorych lub starszych rodziców. Co ważne - tego typu dorywcza praca może być sfinalizowana stałą umową i zmianą naszego miejsca pobytu na dłuższy czas.

Najwięcej takich ofert przychodzi z Włoch, Niemiec i Holandii. Stawki są niezłe - oprócz mieszkania i wyżywienia na koszt pracodawcy, można liczyć na około 1.200 euro. Najmłodsza zatrudniona przez Work Express opiekunka osób starszych ma 25 lat, a najstarsza 78 lat.

To się opłaca

Nasi rodacy już od wiosny pracują na powrót w rolnictwie krajów zachodnich, które potrzebuje rąk do pracy - głównie do listopada.

Zaczęliśmy od zbioru szparagów, w końcu czerwca zatrudnienie można było znaleźć przy trus-kawkach, teraz jest sezon na ogórki, maliny, pomidory, wiśnie, czereśnie (Nurnberg, Bamberg, Bayreuth). Niebawem rozpocznie się czas zbiorów jabłek (Birnau, Nussdorf, Apflau), papryki, brzoskwiń i - już od września - winogron.

Tylko w jednym niemieckim regionie - Rheinhessen - winorośl zajmuje obszar 25 tys. hektarów. Właściciele większych plantacji w tamtejszym Rheinpfalz, Nahe, Baden, Mosel Saar Ruwer, ale także w Holandii, Hiszpanii, Francji i Grecji mają własne strony internetowe, na których ogłaszają nabór pracowników.

Oferują też mieszkanie w domkach (ok. 3 euro za dobę), które po zbiorach służą jako lokum agroturystyczne. Za obiady gotowane przez pracodawców trzeba najczęściej płacić ok. 5 euro. Dobrzy zbieracze zarabiają miesięcznie 1-1,5 tys. euro, płaca oparta jest o akord indywidualny, czyli płaci się za każdy zebrany kilogram.

Uwaga! Ważny jest język. Liczy się też zdobyte doświadczenie

Beata Kmieciak (30 lat), z Katowic, w listopadzie 2009 r. pierwszy raz wyjechała do pracy w charakterze opiekunki starszej osoby do Wuppertalu

Mój pierwszy wyjazd był życiową podróżą w nieznane. Oczywiście, wiedziałam, do jakiej rodziny jadę, ale i tak było to coś nowego. Cały strach zniknął, kiedy przyjechałam na miejsce. Wuppertal urzekł mnie, a niemiecka rodzina przyjęła bardzo miło. Ani przez chwilę nie czułam się tam jak obca osoba. Gdy się podejmuje pracę w charakterze opiekunki, najważniejsze jest już zdobyte doświadczenie przy podobnym zajęciu i znajomość języka. Ja, żeby dostać tę pracę, zdecydowałam się na intensywny kurs językowy. Przez miesiąc uczyłam się po 5 godzin, %075 dni w tygodniu i zdobyłam certyfikat. Ale prawdziwy egzamin zdałam dopiero

na miejscu. Na początku było dość trudno. Teraz mogę już śmiało wpisywać w CV: dobra znajomość języka. Taka umiejętność to nie tylko kwestia komfortu komunikacji w pracy. Z kwalifikacjami związana jest też bezpośrednio wysokość zarobków.

Chciałabym również pod-kreślić wagę pracy legalnej. Wtedy nie trzeba się martwić o wiele rzeczy, takich jak ubezpieczenie zdrowotne czy choćby koszty podróży. Wówczas rodziny przyjmujące opiekunkę zazwyczaj dokonują zwrotu tych kosztów.

Uwaga! O czym musisz wiedzieć przed wyjazdem do pracy

Są trzy możliwości, by znaleźć sezonową pracę za granicą: poprzez sieć EURES, agencje pracy lub samodzielnie - przez internet, ogłoszenia prasowe oraz rodzinę lub znajomych.

Europejskie Służby Zatrudnienia, czyli EURES (EURopean Employment Services) są siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia (urzędów pracy) i ich partnerów na rynku pracy w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Sieć proponuje usługi na rzecz poszukujących pracy, pracowników, pracodawców, wszystkich innych obywateli pragnących skorzystać ze swobodnego przepływu osób na terenie EOG. Obejmuje swoim działaniem 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Norwegię, Islandię, Liechtenstein.

Udostępnia informacje na temat sytuacji na europejskich rynkach pracy (zawody poszukiwane), ofert pracy we wszystkich krajach UE, udziela pomocy dla pracodawców z Polski przy prowadzeniu rekrutacji pracowników, warunków życia i pracy we wszystkich krajach EOG.

Przybliża przepisy prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, systemy podatkowe, systemy kształcenia, koszty życia, możliwości kształcenia, uznawania dyplomów i kwalifikacji zawodowych.

Gdzie szukać EURES?

Ta europejska sieć ma swoją kadrę także w Polsce - to do-radcy i asystenci w Wojewódzkim Urzędzie Pracy i pośrednicy w powiatowych urzędach pracy. Sieć EURES funkcjonuje w oparciu o portal internetowy:

www.eures.praca.gov.pl,

www.eures.europa.eu

Jak przygotować się do wyjazdu?

Skompletuj dokumenty niezbędne do wyjazdu i podjęcia pracy:

- CV (najlepiej w formacie europejskim) w formie papierowej w kilkunastu egzemplarzach oraz na płycie CD lub innym nośniku danych,

dokumenty potwierdzające doświadczenie, kwalifikacje zawodowe (najlepiej - tłumaczenie przysięgłe),

- 2 dokumenty tożsamości ze zdjęciem (mogą być wymagane np. przy zakładaniu konta bankowego),

- zdjęcia w formacie legitymacyjnym (konieczne np. do formularza WRS - systemu rejestracji pracowników w Anglii),
warto znać język kraju, w którym zamierza się podjąć pracę, choć czasem wystarczy znajomość języka angielskiego (np. Holandia),

- w większości krajów wymagana jest znajomość miejscowego języka urzędowego przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Zadbaj o środki na utrzymanie (minimum na miesiąc), transport lub ewentualny powrót do domu:

- w Wielkiej Brytanii minimum 1000 funtów,

- w Irlandii minimum 1300 euro,

- w Czechach minimum 8000 Kč,

- w Hiszpanii minimum 700 -800 euro.

Upewnij się, że masz włączony roaming, pozwalający na wykonywanie połączeń z zagranicą.

Przygotuj numery i adresy:

polskich placówek dyplomatycznych (ambasad, konsulatów) dostępne na stronie

www.msz.gov.pl

Ekspert: Nie szukaj pracy "na czarno"

Katarzyna Polak, ekspert do spraw rekrutacji Work Express z Katowic

Od 2004 roku zatrudnianie i praca "na czarno" nie są w Niemczech wykroczeniem, ale przestępstwem. W związku z tym automatycznie wzrastają grzywny i inne kary nakładane na nieuczciwych pracowników i pracodawców. Nielegalne zatrudnianie personelu podlega karze do 5 lub (w zależności od skali i częstotliwości zatrudnienia) 8 lat więzienia i grzywnie nawet pół miliona euro. Obcokrajowiec świadczący pracę "na czarno" może zapłacić grzywnę do 5 tys. euro lub nawet zostać wydalony z Niemiec. Kontrola nielegalnego zatrudnienia prowadzona jest także w prywatnych mieszkaniach. W przypadku niezapłacenia kary z tytułu nielegalnej pracy, zamieniana jest ona sądownie na areszt (5-10 euro to jeden dzień aresztu). Dlatego lepiej zwrócić się do sprawdzonej firmy, która załatwi za nas wszelkie formalności związane z wyjazdem, dotrzyma warunków umowy i wypłaty wynagrodzenia.

Wyjeżdżając za granicę należy sprawdzić, czy agencja posiada właściwe i aktualne certyfikaty; pod żadnym pozorem nie wolno płacić agencji za pracę - pobieranie za to opłat jest karalne. Agencja pracy musi zatrudniać na umowę o pracę, a nie umowę zlecenie, o dzieło, czy też własną działalność gospodarczą. To ostatnie, wyrokiem Sądu Okręgowego w Monachium z dnia 04.11.2008 r., uznane zostało za nielegalne.

Pamiętaj! Co kraj, to obyczaj

Obecnie - spośród krajów "starej" Unii Europejskiej, czyli 15 państw - jedynie Austria i Niemcy (do 1 maja 2011 r.) wciąż utrzymują restrykcje co do wolnego przepływu pracowników na swoich rynkach. Mimo pewnych ułatwień w niektórych sektorach wymagają od Polaków pozwoleń na pracę. W przypadku pracowników sezonowych w niemieckim rolnictwie wystarczy chęć zatrudnienia przez bauera - on bierze na siebie urzędowe czynności.

Na rynku niemieckim już dziś w domach prywatnych (w roli pomocy domowej i opiekunki osób starszych) pracę ma około 100 tys. polskich kobiet. Zaczynały zazwyczaj od pracy na jeden sezon.


Ważne! Dokumenty jako podstawa

Jak podpowiada Katarzyna Polak, ekspert do spraw rekrutacji Work Express z Katowic, agencja pracy musi zapewnić potwierdzony przez ZUS dokument E101 - jedyny dokument stwierdzający legalność pobytu i pracy u konkretnej rodziny - wymagany i kontrolowany w Niemczech. Za granicą upominajmy się o "paski wynagrodzeń" i Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ, bo tyl-ko ona pozwala uzyskać dos-tęp do pełnego zakresu świa-dczeń medycznych. Prawo pracy wymaga, by dana oso-ba każdorazowo przed wyjazdem udała się na badania do lekarza medycyny pracy. W razie choroby czy wypadku przy pracy fakt ten zapewnia stosowne świadczenia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto