Wspólne budowanie zgody

Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca
Bronisław Komorowski deklarował, że nie ma podziałów na Polskę A i Polskę B, i cały kraj należy rozwijać równomiernie. To dla mnie ważna deklaracja, zwłaszcza że województwo śląskie tak naprawdę wciąż znajduje się w fazie restrukturyzacji i wymaga sporych nakładów oraz reformatorskich działań.

Oczywiście ważne i potrzebne jest finansowanie różnych przedsięwzięć na Ścianie Wschodniej, ale chciałbym przypomnieć, że nasze bezrobocie w liczbach bezwzględnych jest większe. Podobnie rzecz się ma z drogami, których wyremontować i zmodernizować musimy znacznie więcej. Nie ukrywam jednak, że trafiają do mnie deklaracje dotyczące wspólnego budowania zgody.
Prywatyzowanie górnictwa

Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego
Wbrew opiniom prezydent nie jest tylko od stania pod żyrandolem. Ba, w przypadku naszego województwa jego głos będzie decydujący jeśli chodzi o przyjęcie przygotowywanej przez posłów PO ustawy metropolitalnej, która pilotażowo ma być wdrażana właśnie w naszym regionie. Głos prezydenta będzie się też liczył w sprawach prywatyzacji górnictwa.

Jestem wyznawcą zasady, że im większy spokój na Śląsku, tym komfort rządzenia w Warszawie jest lepszy. Zatem politycy powinni szczególnie dbać właśnie o nasz region i stwarzać mu dobre warunki rozwoju.

Przed wielkim wyzwaniem staje Platforma Obywatelska, która w swoim ręku skupia całą władzę.
Liczymy na poważne rozmowy

Piotr Duda, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności
Związki zawodowe, a przede wszystkim śląsko-dąbrowska Solidarność zawsze mogły liczyć na wsparcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i mam nadzieję, że ze strony Bronisława Komorowskiego będziemy mogli liczyć na rozmowę w istotnych dla nas sprawach. Dla nas najważniejsze są kwestie związane z pakietem klimatycznym, przyszłością przemysłu oraz emeryturami górniczymi.

Nigdy nie ukrywaliśmy, że bardziej odpowiada nam wizja Polski prezentowana przez Jarosława Kaczyńskiego, który miał w tej kampanii nasze poparcie. Jednak liczę, że Bronisław Komorowski, tak jak zapowiada, okaże się prezydentem wszystkich Polaków.
Czekanie na przyspieszenie

Klemens Ścierski, były minister przemysłu i handlu
Myślę, że mimo wszystko mamy sytuację idealną: Komorowski wygrał dość zdecydowanie, ale na plecach czuje mocny oddech rywali, którzy będą sprawdzać jak wywiązuje się ze swoich obowiązków i złożonych obietnic. Wobec tego powinniśmy teraz czekać na przyspieszenie ze strony rządzących, którzy wreszcie zaczną, miejmy nadzieję, podejmować ważne dla Polski i dla regionu decyzje. W województwie śląskim na rozwiązanie czeka wiele kwestii. Problemy są takie jak w innych regionach, ale u nas pewne sprawy są bardziej skomplikowane. Biorąc pod uwagę np. służbę zdrowia, to ze względu na liczbę szpitali, nasze kłopoty mogą być zwielokrotnione i będziemy potrzebować więcej środków.
Ważna ustawa metropolitalna

Zygmunt Woźniczka, historyk Uniwersytetu Śląskiego
Choć byłem w honorowym komitecie poparcia Jarosława Kaczyńskiego to nie jestem jakimś fanatykiem i rozumiem, że Polacy wybrali wizję rozwoju Polski prezentowaną przez Bronisława Komorowskiego. Liczę, że jego hasło wyborcze prezydenta-elekta to jest. "zgoda buduje" doprowadzi także do zgody i wspólnego frontu śląskich środowisk, by razem prezentowały ważne dla nas inicjatywy takie jak choćby ustawa metropolitalna, która dla naszego rozwoju może być prawdziwą trampoliną. Patrząc na poglądy Bronisława Komorowskiego należy spodziewać się, że takiej ustawy nie zawetuje.
Prywatyzacja na pierwszym miejscu

Janusz Steinhoff, były premier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka
Mam nadzieję, że Bronisław Komorowski, tak jak to mówił przy wielu okazjach, nie będzie opóźniał decentralizacji państwa i za jego sprawą zostanie zakończona reforma finansów publicznych. Obie te sprawy są nie tylko niezwykle istotne dla naszego województwa, ale też dla całego kraju. Zwłaszcza w sprawie finansów publicznych są potrzebne głębokie reformy.

Jeśli chodzi o tak ważny dla regionu przemysł to część reform hutnictwa i górnictwa mamy już za sobą. Przed nami jednak ogromne wyzwanie dotyczące przyspieszenia prywatyzacji. Prezydent Komorowski będzie musiał wiele problemów rozstrzygnąć, ale wierzę, że będzie on arbitrem, suwerennym wobec rządu.

Wiadomości

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

koks (gość)

w dobie zamykania kopalń i restrukturyzacji przemysłu zainicjowano w Zabrzu wywózkę dzieci sztygara

AA (gość)

cała reszta Polski. Od niego i tej całej politykierskiej bandy, która ma społeczeństwo głęboko.