Z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Jastrzębiu zachęciliśmy Was w internecie do dyskusji na temat najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Na portalu jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl trwa głosowanie. Jak na razie internauci wskazują, że bardzo ważne dla miasta było ustanowienie w 2001 roku patronem miasta Świętego Jana Nepomucena. Na drugim miejscy pod względem ważnych wydarzeń stawiacie sukcesy sportowe m.in. ten z sezonu 1987 - 1988 roku, kiedy to GKS Jastrzębie awansował do I ligi.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Interesuję się sportem i w tej dziedzinie wskazałbym na osiągnięcie boksera jastrzębskiego klubu, Henryka Średnickiego. Zawodnik ten jako jedyny do tej pory Polak zdobył złoty medal mistrzostw świata, czego dokonał w 1978 roku w Belgradzie - powiedział nam Krzysztof Baradziej, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.
Ale nie tylko sportem Jastrzębie żyło przez te 50 lat.

- Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem było podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego. Jastrzębie-Zdrój było obok Gdańska i Szczecina kolejnym miastem, w którym robotnicze protesty otworzyły drogę do złamania komunistycznego monopolu i utworzenia niezależnych związków zawodowych - dodał wiceprezydent.
A które wydarzenie było najważniejsze według prezydenta miasta Mariana Janeckiego?

- Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego. To był szczególny czas. Po raz pierwszy byliśmy świadkami lokalnej solidarności. Trzeba pamiętać, że do strajków doszło zaledwie 17 lat po tym, jak Jastrzębie otrzymało prawa miejskie, a to bardzo krótki czas na integrację ludzi - przyznał Marian Janecki i dodał, że właśnie wtedy okazało się, że mieszkańcy miasta, które miało wspierać socjalistyczną władzę, potrafią solidarnie walczyć o swoje prawa. - Mieliśmy satysfakcję, że na te kilka dni Jastrzębie stało się stolicą Śląska - dodał prezydent Janecki.

A co według Was było najważniejsze w 50-letniej historii Jastrzębia-Zdroju?
Wybierz Najważniejsze Wydarzenie w Historii Jastrzębia-Zdroju

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!