Gminą, w której Jarosław Kaczyński miał największe w województwie śląskim poparcie (76,4 proc.) jest Żarnowiec.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
To gmina typowo rolnicza, na peryferiach powiatu zawierciańskiego, na pograniczu. Jarosław Kaczyński był tam osobiście przed rokiem. Mieszkańcy twierdzą, że dobrze pamiętają tę wizytę, bo prezes Prawa i Sprawiedliwości pozostawił wówczas po sobie dobre wrażenie. Ludzie niechętnie jednak przyznają się do swoich wyborczych preferencji.

- Każdy ma swój rozum. Mamy dwudziesty pierwszy wiek. Ludzie czytają gazety, słuchają radia i oglądają telewizję. Dlatego każdy sam sobie wyrabia zdanie w tej sprawie - mówi Kazimierz Gębka, sołtys Otoli w gminie Żarnowiec.

Sołtys Otoli nie był jednak zaskoczony tym, że mieszkający w gminie ludzie poparli Kaczyńskiego. - Można się było tego spodziewać po pierwszej turze. Wtedy też Jarosław Kaczyński był tu pierwszy, przed Grzegorzem Napieralskim - mówi.

W pierwszej turze Jarosław Kaczyński był w tej gminie niekwestionowanym liderem. Wygrał wybory z 51,78 proc. poparciem. Drugi był Napieralski - 16,50 proc., a Bronisław Komorowski dopiero trzeci - 14,34 proc. Mieszkańcy nie chcą wyrażać jednoznacznych deklaracji poparcia. Wielu przyznaje jednak, że z pewnością szalę zwycięstwa przeważył fakt, że Kaczyński składał wiele obietnic socjalnych. Dla ludzi utrzymujących się z rolnictwa lub niewiele zarabiających to już coś.

- To nie jest bogata gmina, ludzie żyją tu często z emerytur czy rent, więc bliżej im do państwa socjalnego niż liberalnego - podkreślają żarnowczanie.

Wiadomości

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Andrzej (gość)

Nic dziwnego przy sredniej wyksztalcenia 4 klasy, z tego dwie powtarzane po dwa razy, do tego kurs bicia palka za czasow ORMO, normalka w Zaglebiu