Novell - cichy lider technologii informatycznych?

Materiał partnera zewnętrznego
Novell Inc. To amerykańskie przedsiębiorstwo z branży technologii informatycznych, które specjalizuje się w sieciowych systemach operacyjnych. Firma została założona w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w mieście Provo w stanie Utah. Początkowo pełna nazwa firmy brzmiała Novell Data Systems, później została zmieniona na Novell Inc. (1983).

Geneza nazwy związana jest z żoną jednego ze współzałożycieli firmy (konkretnie Georga Canovy), która była przekonana, iż Novell oznacza w języku francuskim „nowy”. Niestety okazało się to nieprawdą, jednakże firma nazwy już nie zmieniła. Sytuacja zatem jest podobna do tej związanej z nazwą wyszukiwarkowego giganta, firmy Google, której nazwa również jest wynikiem błędu, w tym przypadku niepoprawnego zapisu słowa googol.

Novell zostało założone w 1979 roku, a jego głównymi założycielami byli pracownicy Eyring Research Institute: Dennis Fairclough, Drew Major, Dale Neibaur, a także Kyle Powell. Do grona współzałożycieli firmy należy zaliczyć również kilka osób, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorstwa Novell: George’a Canova, Darina Fielda i Jacka Davisa. Ponadto trzeba wymienić również osobę, która udzieliła pokaźnego finansowego wsparcia nowopowstałej organizacji, Petera Mussera, który był wówczas szefem Safeguard Scientifics. Firma Novell nie przynosiła jednak początkowo żadnych zysków, dlatego bardzo szybko odszedł z niej Davis, a później także Canova. Główni założyciele Novell pracujący wcześniej dla ERI mieli istotny wkład w rozwój ARPANETU oraz bogate doświadczenie biznesowe zdobyte w trakcie prac nad kontraktami dla rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Na pomysł założenia firmy Novell wpadł Dennis Fairclough, a pierwszym jej produktem był serwer, które działanie opierało się o procesor Motoroli, a konkretnie model Motorola 6800. Serwer pozwalał na połączenie ze sobą sześciu komputerów oraz zastosowanie topologii gwiazdy. Oprócz procesora firmy Motorola, serwer Novell wykorzystywał również produkty innych amerykańskich przedsiębiorstw, w tym karty sieciowe NIC firmy IBM. Niestety rozwiązania firmy Novell były gorsze niż te, które proponowała konkurencja, a ich ceny nie były atrakcyjne. Z tego powodu rozpoczęto poszukiwania alternatywnego produktu, który mógłby przynieść firmie zyski. Wtedy pracownicy firmy wpadli na pomysł, aby napisać oprogramowanie, które pozwala na pracę jednocześnie na wielu komputerach. Rozwiązanie zostało początkowo nazwane ShareNet, jednak szybko zdecydowano się na dokonanie jej zmiany na NetWare oraz przeportowanie jej na platformę firmy Intel. Wszystko to działo się jeszcze przed rokiem 1983 kiedy to stery objął Raymond Noord. W tym samym roku firma przedstawiła swój najważniejszy (jak się później okazało) produkt - wieloplatformowy sieciowym system operacyjny, który został nazwany Novell NetWare. Tego typu produkt musiał wykorzystywać odpowiednie protokoły sieciowe, które zostały oparte na dokonaniach firmy Xerox i przyczyniły się do stworzenia własnych standardów firmy Novell, w tym Internetwork Packet Exchange, czyli IPX. Dzięki podjętym w tym czasie działaniom, ciągłemu rozwoju firmy oraz przejęciom innych graczy na rynku (m.in. Excelan) firma nie tylko powiększyła swoje portfolio produktów o karty sieciowe, ale również stała się monopolistą na rynku dostawców sieciowych systemów operacyjnych. Niestety nie wszystkie podejmowane decyzje, zwłaszcza dotyczące systemu NetWare okazały się trafne.

W 2003 roku firma Novell wykupiła przedsiębiorstwo, które zajmowało się tworzeniem aplikacji dla systemów linuks, firmę Ximian. Tego samego roku dokonała zakupu innego przedsiębiorstwa SUSE, które było twórcą jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linuks. Obecnie firma kontynuuje rozwój tej dystrybucji pod nazwą openSUSE. Systemy sieciowe firmy Novell są nadal dostępne i powszechnie wykorzystywane. Można je nabyć również w naszym kraju za pośrednictwem firmy Senetic, która oferuje także usługi z zakresu doradztwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto