To już pewne - o 325 dzieci więcej jeszcze w tym roku znajdzie miejsce w jastrzębskich przedszkolach. Do września miasto ma utworzyć w nich bowiem 13 nowych oddziałów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
To już pewne - o 325 dzieci więcej jeszcze w tym roku znajdzie miejsce w jastrzębskich przedszkolach. Do września miasto ma utworzyć w nich bowiem 13 nowych oddziałów. Pieniądze na ten cel właśnie zagwarantował wojewoda śląski, który podpisał umowę o dofinansowanie projektu.

- Powstaną oddziały dziesięcio- i pięciogodzinne w przedszkolach, gdzie są największe listy rezerwowe. Będą to grupy mieszane 3- i 4-latków, bądź 4- i 5-latków - mówi Andrzej Pawłowski z wydziału edukacji.

Według urzędników oddziały 10-godzinne powstaną w przedszkolach 4, 7, 12, 18, 26, natomiast 5-godzinne w placówkach nr: 3, 6, 8, 11, 13, 14, 15, 19. Dzięki unijnym pieniądzom dzieci przyjęte do nowych oddziałów będą mogły korzystać z bezpłatnych zajęć dodatkowych.

- Będą to zajęcia na basenie, logopedyczne, językowe, rytmika i gimnastyka korekcyjna - mówi Pawłowski. - Jednak nie w każdej placówce będą odbywały się wszystkie zajęcia. Przedszkola będą mogły wybrać sobie po dwa trzy z nich - dodaje.

Pierwsze prace związane z tworzeniem nowych oddziałów już ruszyły. W przedszkolu nr 4 przy ulicy Kurpiowskiej rozpoczął się remont. - Przystosowujemy łazienkę na potrzeby młodszych dzieci. Wcześniej wejście do niej znajdowało się od strony korytarza. Musimy je zabudować i zrobić ze środka sali - mówi Jolanta Rozmysłowicz, nauczycielka pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora. - Pieniądze unijne pozwolą nam otworzyć oddział 10-godzinny z wyżywieniem dla 4- i 5- latków. Napewno ucieszą się z tego rodzice pracujący - dodaje.

W innych placówkach prace ruszą lada dzień, gdy tylko rozstrzygną się przetargi. - Będą odmalowywane ściany, zakupimy dodatkowe wyposażenie oraz mazaki, kredki i inne rzeczy potrzebne dzieciom - obiecują urzędnicy.

Dla dzieci rodziców niepracujących przygotowywane są miejsce w przedszkolach, które tworzą oddziały 5-godzinne. Obecnie na liście rezerwowej osób oczekujących na miejsce w przedszkolu jest 336 dzieci. - Dzięki nowym oddziałom liczba ta zmniejszy się do 11 - obiecuje Pawłowski.

Rodzice oddychają z ulgą. - Mam nadzieję, że moje dziecko wreszcie znajdzie miejsce w przedszkolu, bo już drugi rok staram się o przyjęcie - mówi z entuzjazmem pani Maria, mama 4-letniej Julii.

Na utworzenie nowych oddziałów miasto potrzebowało prawie 2 mln 26 tys. 762 zł. Dofinansowanie wynosi 1 mln 996 tys. 360 zł.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!