Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od września w Jastrzębiu bezpłatna komunikacja miejska. Dla kogo?

Szymon Kamczyk
Grzegorz Krawczyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prezentuje opracowanie określające wysokość rekompensaty za utracone dochody z biletów w Jastrzębiu-Zdroju.
Grzegorz Krawczyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prezentuje opracowanie określające wysokość rekompensaty za utracone dochody z biletów w Jastrzębiu-Zdroju. MZK Jastrzębie-Zdrój
Przedstawiciele gmin zrzeszonych w MZK zdecydowali o wprowadzeniu w Jastrzębiu-Zdroju bezpłatnej komunikacji dla dzieci, uczniów i studentów. Zasady dotyczą jedynie osób zameldowanych w Jastrzębiu. Co ważne, bezpłatnie będzie można podróżować wszystkimi liniami, ale tylko w granicach miasta. Jej przekroczenie wymagać będzie posiadania drugiego biletu o odpowiedniej wartości.

Od września w Jastrzębiu bezpłatna komunikacja miejska. Dla kogo?

Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie od 1 września. Do tego czasu opracowany zostanie regulamin korzystania z bezpłatnej komunikacji, który określi szczegółowo prawa i obowiązki osób z niej korzystających. W sierpniu ruszy wydawanie e-biletów (szatę graficzną przygotowuje miasto). Wydanie karty jest bezpłatne, natomiast za wydruk kolejnych egzemplarzy (np. w przypadku zniszczenia, czy zgubienia) będzie trzeba zapłacić 10 zł. - Jastrzębianin uprawiony do bezpłatnych przejazdów będzie zobowiązany do przykładania karty do czytnika w autobusie. W pierwszym okresie obowiązywania nowych zasad odbicie karty będzie konieczne przy wsiadaniu i wysiadaniu. Wówczas MZK będzie miało wiedzę na temat napełnień i przepływu pasażerów, co pozwoli na ewentualne dopracowanie systemu. Osoba uprawniona do bezpłatnych przejazdów będzie zobowiązana aktualizować kartę do września każdego roku, by potwierdzić kontynuowanie nauki. Szczegółowe zasady dotyczące posługiwania się bezpłatnym e-biletem określi regulamin - informuje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK.

Koszty darmowej komunikacji pokryje miasto Jastrzębie-Zdrój. Szacunkowa wysokość rekompensaty za utracone dochody z biletów została opracowana przez zespół naukowców z Centrum Badań i Transferu Wiedzy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z wyliczeń wynika, że rekompensata wyniesie ok. 1 mln 300 tys. zł rocznie. Szczegółowe zasady jej rozliczania i wysokość na każdy kolejny rok zostaną określone w porozumieniu z miastem Jastrzębie-Zdrój.

Przyjęcie uchwały Zgromadzenia MZK w tej sprawie poparło 7 gmin, przedstawiciele Żor, Suszca i Czerwionki-Leszczyn wstrzymali się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto