Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromne spadki w JSW. Ponad 620 mln złotych strat

Bartosz Wojsa
Jastrzębska Spółka Węglowa: podsumowanie wyników półrocza
Jastrzębska Spółka Węglowa: podsumowanie wyników półrocza Arc.
Jastrzębska Spółka Węglowa: podsumowanie wyników półrocza. Pierwsza połowa 2015 roku przynosi JSW głównie straty. Wynik netto Grupy Kapitałowej za I półrocze 2015 wyniósł 623,5 mln złotych na minusie.

Jastrzębska Spółka Węglowa: podsumowanie wyników półrocza

Pierwsza połowa 2015 roku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wypadła dość mizernie. Jak piszą w swoim podsumowaniu, I półrocze "nie przyniosło przełomu na światowym rynku węgla koksowego". Jego notowania bowiem ponownie się obniżyły, podobnie jak ceny koksu.

- Odpowiedzią JSW na niesprzyjające warunki rynkowe była dalsza redukcja kosztów jednostkowych, co stało się możliwe dzięki rosnącej produkcji oraz działaniom oszczędnościowym - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka prasowa JSW.

W pierwszym półroczu kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały 7,77 mln ton węgla, w tym 5,47 mln ton węgla koksowego i 2,3 mln ton węgla do celów energetycznych. Plan na cały 2015 rok zakłada wyprodukowanie 16,4 mln ton węgla. Rok wcześniej kopalnie należące do JSW wydobyły 13,9 mln ton węgla, z tym że kopalnia Knurów–Szczygłowice dołączyła do spółki dopiero 1 sierpnia.

- Jednak z drugiej strony w I kwartale tego roku nastąpiła ponad 2-tygodniowa przerwa w wydobyciu węgla spowodowana strajkiem - podkreśla Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Jak zapewniają w JSW, wysoka produkcja pierwszego półrocza wraz z konsekwentnie wdrażanymi oszczędnościami spowodowały, że jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia węgla był aż o 16,3 procent niższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej i wyniósł 325 złotych na tonę. W drugim kwartale br. wyniósł on 306 złotych na tonę.

- Niestety pomimo znaczącego spadku jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia węgla, głównie na skutek spadku cen i odpisu aktualizującego majątek, wynik netto Grupy Kapitałowej za I półrocze 2015 wyniósł minus 623,5 mln złotych - dodaje rzeczniczka JSW.

Spadła też średnia cena sprzedaży podstawowego produktu JSW, czyli węgla koksowego, do odbiorców zewnętrznych. W ujęciu rocznym zmniejszyła się ona o 5,8% do 401 złotych.

- Jednak większy, między innymi na skutek przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice, wolumen wydobytego i sprzedanego węgla spowodował, że przychody Grupy JSW wzrosły w okresie styczeń-czerwiec br. o prawie 12 procent do 3,502 mld złotych - zaznaczają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za pierwsze półrocze wyniósł 15 mln złotych wobec 196 mln złotych rok wcześniej. W JSW dodają, że był on jednak obciążony głównie przez dokonany odpis z tytułu utraty wartości kopalni Krupiński w wysokości 211 mln złotych. Oczyszczona EBITDA za pierwszą połowę 2015 roku wzrosła do 329 mln złotych w porównaniu do 171 mln złotych rok wcześniej.

- GK JSW dążąc do zabezpieczenia płynności finansowej oprócz ograniczania kosztów dokonała ograniczenia nakładów inwestycyjnych, koncentrując się na produkcji węgla koksującego. Nakłady inwestycyjne spadły w pierwszym półroczu w ujęciu rok do roku o ponad 28%, zamykając się kwotą 553 mln złotych. Utrzymano nakłady głównie na te projekty, które mają bezpośredni wpływ na zwiększenie produkcji węgla koksowego - tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer.

- Naszym nadrzędnym celem w sytuacji niezwykle niekorzystnych warunków rynkowych jest trwałe obniżanie kosztów i koncentracja na najbardziej rozwojowych obszarach działalności, a więc wydobyciu węgla koksowego. Niska baza kosztowa daje szansę skorzystania z każdego, nawet niewielkiego, odreagowania cen na rynku węgla koksowego – dodaje Robert Kozłowski, zastępca prezesa JSW ds. Ekonomicznych.

Stan środków pieniężnych i lokat krótkoterminowych JSW na koniec czerwca br. wyniósł 545 mln złotych i w stosunku do marca tego roku spadł on o 25 mln zł. Spółka dodaje, że kontynuuje działania restrukturyzacyjne: radykalnie ogranicza wszystkie wydatki niezwiązane z podstawową działalnością i przegląda niezwiązane z nią aktywa.

- Zarząd spółki zachęca pracowników, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne do przechodzenia na emerytury, co wraz ze znaczącym ograniczeniem przyjęć na wszystkie stanowiska przynosi już wymierne oszczędności. W ciągu pół roku stan zatrudnienia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zmniejszył się o 1200 osób - wylicza rzeczniczka JSW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto