Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Dwie odsłony święta absolwentów liceum im. Konarskiego

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zbiory organizatora
Liceum Ogólnokształcące im. Konarskiego w Oświęcimiu obchodzi 100-lecie. Trzecia część poświęcona była absolwentom.

Trzecia część obchodów stulecia Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu poświęcona absolwentom zasłużonej placówki miała dwie odsłony. Pierwsza poświęcona była uczniom w kontekście różnych wydarzeń historycznych, tym zbrodni katyńskiej. Trzech absolwentów liceum to ofiary tej zbrodni. Jednemu z nich Adamowi Karasińskiemu dedykowano dąb pamięci symbolicznie posadzony w czasie uroczystości. Dęby pamięci honorujące pamięć o dwóch pozostałych absolwentach Konradzie Szałkiewiczu i Kazimierzu Kulczyckim mają już swoje korzenie silnie wrośnięte w ziemię oświęcimską.
Niezwykłym elementem piątkowej uroczystości była obecność trzech pocztów sztandarowych- obok sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, były również sztandary szkół noszących imiona wybitnych absolwentów Konara- PZ nr 6 im. prof. Kazimierza Bielenina i GG im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku. Społeczność szkoły w Rajsku otrzymała unikatowy prezent w postaci baneru z repliką odręcznie spisanego przez Piotra Szewczyka własnego życiorysu. Szczególnie poruszające było bardzo osobiste przemówienie przedstawiciela Rodzin Katyńskich, Karola Ptaszkowkiego, którego ojciec był jedną z ofiar zbrodni popełnionej przez NKWD 75 lat temu. Piątkowa uroczystość, bezpośrednio po akademii i wsadzeniu dębu pamięci, zakończyła się na cmentarzu parafialnym przy Ścianie Pro Memoria. Po odczytaniu laudacji honorujących Adama Karasińskiego, Konrada Szałkiewicza, Kazimierza Kulczyckiego zostały odsłonięte tabliczki im dedykowane.
Drugi dzień spotkania uczniów i absolwentów Konara był radosny. O szkole, uczniach i absolwentach opowiadał były dyrektor, Kazimierz Graboń.
Uczniowie roku jubileuszowego odczytali fragmenty uczniowskich przesłań do przyszłych pokoleń. Przesłania te obok innych przedmiotów zostaną umieszczone w kapsule czasu podczas 4. odsłony świętowania.
W czasie sobotniego spotkania dyrektor Jolanta Bąk w towarzystwie absolwentów szkoły otwarła dwie jubileuszowe wystawy. Pierwsza z nich, zatytułowana „Nasi uczniowie” jest kontynuacją wystaw, które towarzyszyły poprzednim odsłonom świętowania. Natomiast druga jest unikatową ekspozycją, na której obok absolwentów szkoły- profesjonalistów i amatorów, swoje prace plastyczne wystawili również obecni uczniowie. Goście mogli obejrzeć prezentacje filmowe i fotograficzne na temat uczniów i absolwentów.
Największe oczekiwania związane były z występami artystycznymi. Te nikogo nie zawiodły. Nauczycielowi j. polskiego, Januszowi Toczkowi udało się namówić do występu aktorów teatru „Na Stronie”- dziś dyrektorów, prezesów, ludzi mediów i artystów znanych ze scen teatralnych i filmowych, studentów. Na program złożyły się fragmenty spektakli i piosenek teatru „Na Stronie”. Artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. Na koniec organizatorki 4. odsłony zaprosiły do udziału w czerwcowych spotkaniach przyjaciół Konara, zachęciły do balu absolwentów i dawnych i obecnych pracowników szkoły. Po oficjalnym spotkaniu nadszedł czas na indywidualne rozmowy, wspomnienia, oglądanie wystaw, oddychanie atmosferą szkoły- jubilatki.
W czerwcu 4. odsłona jubileuszowego świętowania- odsłona zatytułowana „Wszyscy jesteśmy z Konara”. Konar czeka i zaprasza do wspólnego świętowania!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto