Woda uszkodziła wiele domów Woda uszkodziła wiele domów

Woda uszkodziła wiele domów. (© fot. Arkadiusz Ławrywianiec.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Powodzianie, którzy otrzymują do 20 lub 100 tys. zł na remont czy odbudowę budynków mieszkalnych mogą również wydać te pieniądze na zakup nowego domu, mieszkania lub działki budowlanej albo budowę domu w innym miejscu, niezalewanym przez wodę. Tej treści decyzja szefa MSWiA Jerzego Millera trafiła do wojewodów. - Pomoc rządu dla poszkodowanych przez powódź jest bardzo elastyczna - dodaje Miller.

W województwie śląskim sprawa dotyczy właścicieli około 20 tysięcy budynków. Pieniądze do 20 lub 100 tys. zł przysługują bowiem rodzinom lub osobom samotnym, których domy lub mieszkania zostały zniszczone albo uszkodzone przez powódź w maju i czerwcu. Dotyczy to także zniszczeń spowodowanych przez osuwiska i podwyższone poziomy wód gruntowych.

Przy ustalaniu wysokości pomocy do 20 lub 100 tys. zł nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe, nie są wymagane zaświadczenia o dochodach z zakładów pracy. Trzeba jednak przedstawić faktury i rachunki na potwierdzenie wydatków związanych z remontem czy odbudową swoich domów lub mieszkań.

Rządowe wsparcie przysługuje właścicielom budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, posiadaczom spółdzielczego własnościowego prawa do takich nieruchomości, posiadaczom spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokali mieszkalnych.

- Pomoc w wysokości do 20 tys. złotych jest przyznawana osobom, które nie przewidują większych kosztów usuwania skutków powodzi. Poszkodowani będą rozliczać się na podstawie faktur i rachunków. Warunkiem otrzymania wyższego zasiłku - do 100 tys. złotych - jest wcześniejsze oszacowanie szkód przez rzeczoznawcę - pracownika inspekcji architektoniczno-budowlanej lub inną osobę z uprawnieniami rzeczoznawcy majątkowego - którego zapewni wojewoda. W tym przypadku pomoc jest wypłacana w ratach, pierwsza z nich wynosi 50 proc. kosztów remontu lub odbudowy - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

Jeżeli odbudowa lub remont budynku nie są możliwe albo mieszkańcy, którzy ucierpieli na skutek tegorocznej powodzi nie czują się bezpiecznie i wolą osiedlić się gdzie indziej, mogą pomoc przeznaczyć właśnie na ten cel.Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

leszek (gość)

PODATEK KATASTRALNY -- to nic śmiesznego -- ostudzi gorące głowy, ale już będzie za późno! NIE BĘDZIE ZMIŁUJ! Komorowski to NIE pro-społecznie zorientowany Kaczyński! Każdy, kto coś ma wartościowego zapłaci; oczywiście Palikot, czy Miro zostaną z tego zwolnieni, jako zasłużeni! Post Scriptum: warto zobaczyć kreskówkę o Kandydacie: www.youtube.com/watch?v=7qbKCzTqKMk&feature=topvideos PRZEKARZ DALEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!