(© fot. Materiały prasowe.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czwarta książka o przygodach kobiet z rodziny Adlerów, żyjących w XV wieku w Niemczech. Tym razem główną bohaterką jest Trudi, córka Marii, której losy śledziliśmy w pierwszych trzech książkach Iny Lorentz ("Nierządnica", "Kasztelanka", "Testament nierządnicy").

Autorzy zastosowali ten sam przepis na sukces: źli ludzie nastają na majątek i godność kochającej się rodziny. By ją chronić, odważna, choć czasami porywcza kobieta udaje się w podróż, podczas której czyhają na nią kolejni złoczyńcy. Jeśli odpuścimy autorom tę powtarzalność intrygi, to książkę czyta się z przyjemnością.

Raz, że Iny Lorentz malują czasy średniowiecza wyjątkowo barwnie. Dwa, że postaci, które tworzą na kartach książki, są krwiste i mają temperament. Trzy, że głównymi bohaterkami są kobiety, a to rzuca dodatkowe światło na ich ówczesną sytuację. Chociaż kobiety w średniowieczu miały niewiele do gadania, to Iny Lorentz starają się, by główna bohaterka charakterem wyrastała ponad statystyczne panny na wydaniu.

Trudi Adler wiedzie spokojne życie w rodzinnym zamku. Kocha się w przystojnym junkrze Georgu, jednak ten ma na uwadze głównie własną przyjemność. Kiedy upojona winem dziewczyna oddaje mu się na łące, ten oszukuje ją, że już tego samego dnia poprosi ojca o jej rękę. Tak się oczywiście nie staje, a próba nakłonienia młodzieńca do spełnienia obietnicy kończy się zamordowaniem ojca Trudi. Ponieważ nikt nie widział mordu, Georgowi udaje się zbiec, a rodzina Adlerów pogrąża się w rozpaczy.

Wkrótce okazuje się, że na dobra wdowy nastaje chciwy książę biskup, a wraz z nim kilkoro możnowładców z okolicy. Trudi postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i bez wiedzy matki wyrusza do króla, by błagać go o pomoc w obronie majątku. Ponieważ jest w gorącej wodzie kąpana, a do tego diabelsko uparta i wyszczekana, udaje jej zrazić po drodze kilku rycerzy, na czele z energicznym Peterem von Eichenlochem. Jednak los nie pozwoli im długo boczyć się na siebie.
Iny Lorentz, "Córka nierządnicy",
Wyd. Sonia Draga, Katowice 2010, str. 531, cena: 34,90 zł
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!