Remontują most na A1 w Mszanie. Nowe zdjęcia

Sprawdziliśmy. Prace na feralnym moście MA532 na autostradzie A1 w Mszanie są cały czas prowadzone. Ale czy w tym roku pojadą tamtędy samochody?

GDDKiA zakłada obecnie, że most wraz z brakującym odcinkiem autostrady zostanie oddany do ruchu przed końcem roku, choć nasi samorządowcy mają na ten temat odmienne zdanie i obawiają się, że to czcze obietnice.
Byliśmy na miejscu i widać, że roboty trwają w najlepsze.

A tak most wyglądał w listopadzie ubiegłego roku. Sprawdźcie, czy widać różnicę


Zapowiadanie jego otwarcia jest niczym wróżenie z fusów. Bynajmniej bardzo ryzykowne. Jedno jest pewne. Jeśli jeszcze w tym roku przejedziemy tym fragmentem autostrady będzie to można uznać za „sukces”.
Według zaleceń Śląskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach poprawki mają zostać naniesione do sierpnia 2013 roku. Jednak to nie oznacza, że tym samym odcinkiem A1 z Gliwic dojedziemy do Czech (bez objazdu drogami wojewódzkimi).

- Decyzja ta nie wyznacza terminu oddania do użytku mostu MA 532. Zakładamy, że kierowcy jeszcze w tym roku będą mogli korzystać z tego odcinka A-1 – mówi Dorota Marzyńska – Kotas, z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nie o to kiedy, ale czy w ogóle feralny most zostanie oddany do użytku, pytają lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy. W tej sprawie w ostatnich dniach wójt Mszany – Mirosław Szymanek interweniował w Warszawie u sekretarza stanu w ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki wodnej.
∨ Czytaj dalej

– Dochodziło do nas coraz więcej niepokojących sygnałów o nasilającym się konflikcie między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą - firmą Alpine Bau. Najgorsze, co w obecnej sytuacji mogłoby się zdarzyć, to ogłoszenie przez firmę upadłości lub wyrzucenie jej z budowy. Wtedy dokończenie autostrady przeciągnęło by się o kolejne lata. Do tego nie możemy dopuścić. Dlatego nakreśliłem ten problem w Warszawie - mówi przyznaje Mirosław Szymanek.GDDKiA nie wyklucza w razie poważnych komplikacji zmiany wykonawcy. Jednocześnie zapewniają, że jest to ostateczność. - Warunki kontraktu dopuszczają możliwość wykonania robót na kontrakcie przez innego wykonawcę, jednakże wolą GDDKiA jest zakończenia wszystkich robót przez firmę Alpine Bau – uspokaja Marzyńska – Kotas.Po powrocie z większym optymizmem na całą sprawę patrzy także wójt Mszany. – W ministerstwie usłyszałem zapewnienia o przyjrzeniu się tej sprawie – informuje Mirosław Szymanek.Z placu budowy także docierają do nas dobre wieści. Program naprawczy jest realizowany, trwa proces przygotowania do robót zasadniczych. - Prace na obiekcie MA532 są prowadzone. Kolejne naprawy są wykonywane, część z nich ze względów technologicznych jest niewidoczna z zewnątrz, bowiem roboty trwają wewnątrz mostu. Większy zakres robót prowadzony będzie po ustąpieniu warunków zimowych – odpowiada na nasze pytanie w tej sprawie Dorota Marzyńska – Kotas.

Przypomnijmy, cały odcinek A1 Świerklany-Gorzyczki miał być gotowy w sierpniu 2010 r. ale w grudniu 2009 r. GDDKiA wypowiedziała kontrakt firmie Alpine Bau, podając jako powód niewielkie zaawansowanie robót. W przetargu na dokończenie inwestycji wybrano ponownie Alpine Bau (wartość kontraktu 555 mln zł).

Komentarze (5)

avatar
avatar
sowa (gość)

skandal,co robia wladze wodzislawia przez miasto przejezdza 1500 tirow na dobe .zrobmy w krancowej rozpaczy blokade drogi swierklanach.przeciesz ten most to okno na swiat dla mlodych wodzislawian

avatar
O'Noofry (gość)

DZIADY! k..wa , jeszcze raz DZIADY! żeby nad byle potokiem wymyślić cuda-wianki , kosmiczny most który będzie remontowany w nieskończoność i miliardy są w topione w ten szajs, a most graniczny w Cieszynie-Boguszowicach długości 760m, na 26 metrowych filarach zbudowano bez problemów i służyć będzie dziesiątki lat jak nie setki.

avatar
Kosma (gość)

Takie rzeczy tylko w Tuskolandi !!!
Remontują most który jeszcze nie został oddany do ruchu.

Wybierz kategorię