Zbliża się okres upałów, a to wielkie zagrożenie dla lasów. Trudno ocenić szkody ekologiczne, jakie ponosimy, gdy niezgodnie z naturą płonie las. Dochodzi wtedy do toksycznej emisji pyłów i gazów, giną zwierzęta, zachwiany zostaje cały ekosystem. W ubiegłym roku w województwie śląskim wybuchło 317 pożarów lasów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
WFOŚiGW w Katowicach przyznał dotację dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na część kosztów lotów patrolowych, które mają szybko ujawnić początki pożaru. Patrolowaniem objęte zostaną tereny leśne nadleśnictw I i II kategorii zagrożenia pożarowego wraz z położonymi na ich obszarze lasami prywatnymi.

Z doświadczeń poprzednich lat wynika, że samoloty patrolowo-gaśnicze szybko lokalizują pożar, który prawie natychmiast można gasić. Samoloty nieocenione są szczególnie w sytuacjach, gdy pożar powstaje w miejscach trudno dostępnych dla sprzętu naziemnego. Samoloty i śmigłowce w tamtym roku wzięły udział w 263 akcjach gaśniczych. Dzięki wsparciu z powietrza udało się na czas wykryć 11 pożarów.

W tym roku nad naszym regionem latać będą cztery samoloty i dwa śmigłowce, przede wszystkim nad nadleśnictwami: Brynek, Gidle, Herby, Katowice, Kłobuck, Kobiór, Koniecpol, Rudy Raciborskie, Rudziniec, Rybnik, Siewierz, Świerklany, Złoty Potok, Koszęcin i Lub-liniec. Dotacja WFOŚiGW w Katowicach jest przeznaczona na sfinansowanie najpilniejszych lotów patrolowych, związanych z panującą w lasach suszą. Cała akcja przeciwpożarowej ochrony śląskich lasów z powietrza, będzie trwała do października.

W Polsce średnio w roku powstaje około 3,5 tys. pożarów na powierzchni ponad 5 tys. ha.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!