(© fot. www.morguefile.com)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Widok kolektorów słonecznych na dachach budynków w Polsce nie jest już żadną nowością. Według badań resortu środowiska, już co trzeci właściciel domu jednorodzinnego w kraju rozważa zainstalowanie solarów. Wkrótce pomysł będzie łatwiejszy do zrealizowania.

W czerwcu br. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z sześcioma bankami umowy, które uruchamiają program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, służących do ogrzewania wody. NFOŚiGW proponuje 45-proc. dopłaty. Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby fizyczne albo prawne, np. wspólnoty mieszkaniowe, niepodłączone do sieci ciepłowniczej,

Komu będzie się to opłacać? Oszczędności zależą od rodzaju energii, którą dotąd ogrzewano wodę. Im kosztowniejsze było jej źródło, tym zysk będzie większy. Analiza resortu środowiska pokazuje, że najbardziej opłacalny finansowo jest montaż kolektorów przy ogrzewaniu wody prądem elektrycznym. Dla pięcio-osobowej rodziny ogrzewającej wodę elektrycznością, roczne oszczędności przekroczą 1,5 tys. zł, a koszt inwestycji zrealizowanej z dopłatą powinien zwrócić się po pięciu latach.

Program finansowy miał ruszyć jesienią, ale część banków uruchomi go wcześniej, bo już w lipcu. Kredyty z dopłatami będą dostępne w 4,5 tys. placówek bankowych na terenie całego kraju. Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych, jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania.

Unia Europejska zaleca, aby w Polsce bardziej popularyzować wykorzystanie energii słonecznej. W kraju odnawialne źródła energii dostarczają nadal jedynie ok. 1,5 proc. zapotrzebowania na energię. A powinny prawie dziesięć razy więcej.

NFOŚiGW zarezerwował 300 mln zł do wypłacenia w latach 2010-2014. Szacuje się, że ta suma pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 36 tys. ton.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!