Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Ulicami Bielska przeszła procesja z udziałem około tysiąca wiernych [ZDJĘCIA, WIDEO]

WAS
Z okazji święta Bielskiej Ikony Matki Bożej od lat w Bielsku Podlaskim odbywa się uroczysta procesja ulicami miasta. Biorą w niej udział wierni ze wszystkich parafii prawosławnych.
Z okazji święta Bielskiej Ikony Matki Bożej od lat w Bielsku Podlaskim odbywa się uroczysta procesja ulicami miasta. Biorą w niej udział wierni ze wszystkich parafii prawosławnych. Teodor Sacharczuk
Około tysiąca wyznawców prawosławia wzięło udział w ostatnią niedzielę w święcie ku czci Bielskiej Ikony Matki Bożej. Uroczystościom przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa w asyście abp. bielskiego Grzegorza oraz biskupów hajnowskiego - Pawła i siemiatyckiego - Warsonofiusza.

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest od 2007 roku w drugą niedzielę czerwca. Od paru lat w obchodach tego święta biorą udział wszystkie bielskie parafie prawosławne, które organizują wspólną procesję ulicami miasta.

Także w tym roku tłumy wiernych przybyły do cerkwi Narodzenia NMP, aby z modlitwą na ustach w procesji z cudotwórczą ikoną przejść do cerkwi katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Traugutta. W procesji szli wszyscy biskupi diecezji warszawsko-bielskiej wraz z duchowieństwem i wiernymi.

Na skrzyżowaniu ulic, przed cerkwią Zmartwychwstania Pańskiego na procesję oczekiwał metropolita Sawa, który pokłonił się Bielskiej Ikonie Matki Bożej.

Bielska Ikona Przenajświętszej Bogurodzicy, napisana w tradycyjnym kanonie cerkiewnym, jest zbliżona do typu Hodigitrii (wskazującej drogę).

Według podań ową ikonę księżna Helena Moskiewska, żona Aleksandra Jagiellończyka i córka Iwana III, podarowała bielskiej cerkwi pw. Narodzenia NMP, była to wówczas główna cerkiew w mieście zwana zamkową. Wkrótce ikona zasłynęła z licznych cudów.

Czytaj też: Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej

Rzesze pielgrzymów, ludzi ułomnych, kalekich, chorych przychodziły modlić się przed nią o uzdrowienie. Pierwotnie ikona zajmowała miejsce w ikonostasie. Następnie umieszczono ją na wschodniej ścianie prezbiterium, gdzie znajdowała się do 1998 roku. Dzięki staraniom ówczesnego biskupa bielskiego Grzegorza ikonę umieszczono w centralnej części świątyni, udostępniając ją wiernym.

Czytaj też: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce 2018

Bielska Hodigitria jest przykładem ikony, która łączy cechy stylistyczne ikon moskiewskich i nowogrodzkich. Choć kilka cech wyróżniających. Obecna ikona prawdopodobnie powstała w drugiej połowie XVI wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto