Inwestycje w Jastrzębiu: przebudowa Zespołu Szkół Nr 8. To jedna z większych inwestycji prowadzonych w naszym mieście w ostatnim czasie. Przebudowa ZS8 połączona jest z budową nowego przedszkola. Koszt? Ponad 13 mln złotych.

Inwestycje w Jastrzębiu: przebudowa Zespołu Szkół Nr 8To jedna z większych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie w Jastrzębiu-Zdroju. Mowa oczywiście o trwającej przebudowie Zespołu Szkół Nr 8 wraz z budową nowego przedszkola w Boryni, dzielnicy Jastrzębia-Zdroju.

Dzieci już teraz, w czasie wakacji, zaglądają przez barierki i oglądają postępy w pracach. Inwestycja pochłonie ponad 13 mln złotych. - Jest to inwestycja niezbędna, nie możemy się doczekać efektu finalnego - mówi Bożena Bezuch, dyrektorka ZS8.

Placówka będzie nie do poznania
Prace przy Zespole Szkół Nr 8 rozpoczęły się wraz z początkiem lipca. Już teraz widać pierwsze efekty:praca wre!

- Skutecznie realizujemy zaplanowany przez nas program kompleksowej modernizacji placówek oświatowych w Jastrzębiu-Zdroju. W ostatnich dwóch latach na ten cel przeznaczyliśmy z budżetu miasta prawie 30 mln zł. Jednak inwestycja w Boryni to jedno z największych przedsięwzięć – przyznaje prezydent Anna Hetman.

Jak zapewniają w magistracie, po przebudowie ZespółSzkół Nr 8 będzie nie do poznania. Zmieni się praktycznie wszystko.

- Inwestycja zakłada bowiem nie tylko przebudowę i termomodernizację istniejącego budynku. Bryła zostanie nadbudowana tak, by powstała przy niej nowa siedziba Publicznego Przedszkola nr 10 - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

Trzeba przyznać, że zakres robót jest imponujący.
- Właściwie zmieniamy tu wszystko. Zostają gołe mury. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, począwszy od wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej, c.o., a skończywszy na założeniu instalacji fotowoltaicznej, która zdecydowanie obniży koszty utrzymania placówki – wylicza Maria Pilarska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.

Wymieniona zostanie cała stolarka okienna i drzwiowa. Budynek zostanie docieplony i wyposażony w nowe meble i sprzęty. Wybudowany zostanie plac zabaw dla przedszkolaków, droga pożarowa, plac postojowy, drogi i chodniki.

„To był stary budynek, nieprzystosowany”
Miasto w przebudowę Zespołu Szkół nr 8 zainwestuje 13 mln 198 tysięcy złotych.

– Co ważne, na tę inwestycję skutecznie aplikowaliśmy o środki pozabudżetowe. Udało nam się pozyskać ponad 5 mln 330 tysięcy dofinansowania – podkreśla Anna Hetman. Wykonawcą inwestycji, wybranym w drodze przetargu, została jastrzębska firma PB Kompleks.

O tym, że remont był potrzebny przekonuje także Bożena Bezuch, dyrektor Zespołu Szkół Nr 8 w Jastrzębiu-Zdroju, w którym uczy się blisko 250 uczniów.

- Placówka wymagała remontu, była już za ciasna. Jeżeli chodzi natomiast o przedszkole to potrzeby były jeszcze większe. To był stary budynek, zupełnie nieprzystosowany do współczesnych wymogów, dlatego ten remont był tak konieczny. Bardzo nam się przyda - podkreśla dyrektor Bezuch.

Dzieci i młodzież nową placówką będą się cieszyły od 1 września 2018 roku. Do tego czasu zajęcia dla klas od 1 do 3 będą prowadzone w Domu Sołeckim, a klas 4-7 oraz 2 i 3 gimnazjum w Zespole Szkół Handlowych. Maluchy już teraz cieszą się na to, co nowego ich czeka.

- Ma być piękne boisko, bieżna, plac zabaw. To się przyda nie tylko uczniom, ale też całej naszej społeczności, która będzie mogła z tego korzystać - mówi dyrektor ZS8.

Tymczasem w magistracie wyliczają, że od 2015 roku w Jastrzębiu-Zdroju kompleksowo zmodernizowane zostały Szkoła Podstawowa nr 4 (koszt 2,5 mln zł) oraz stary budynek Zespołu Szkół nr 12 (koszt: blisko 800 tys. zł). Odnowionymi placówkami cieszą się także podopieczni Przedszkola Publicznego nr 14 (koszt 1,2 mln zł), Przedszkola Publicznego nr 17 (koszt: blisko 1 mln zł), Przedszkola Publicznego nr 19 (koszt 500 tys. zł).

Trwa gruntowny remont budynku przy ul. Szkolnej 5, gdzie docelowo zlokalizowany ma zostać Zespół Szkół Specjalnych nr 10. Miasto ma w planach kolejne duże remonty: SP 17, SP 1, ZS nr 5 oraz Centrum Kształcenia Praktycznego.

Drogi

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!