Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szyb GG-1 - głębienia ciąg dalszy

Ewa Chojna
Szyb GG-1 - głębienia ciąg dalszy
Szyb GG-1 - głębienia ciąg dalszy Piotr Krzyżanowski
Szyb GG-1 - głębienia ciąg dalszy. Prace przy budowie szybu GG-1 w Kwielicach weszły w nowy etap. Obecnie głębienie szybu odbywa się w obudowie betonowej.

Szyb GG-1 - głębienia ciąg dalszy

Do zabudowy pierwszego odcinka GG-1 pracownicy PeBeKa użyli 466 żeliwnych pierścieni tubingowych. Zabezpieczają one szyb od głębokości 9,9 metra do poziomu 710,3 metra. To najbardziej narażony na zalanie obszar szybu przechodzący przez zawodnione trzeciorzędowe piaski i zawodnione warstwy piaskowca. - Kolejne segmenty pierścieni były skręcane najpierw ze sobą na połączeniach pionowych, a później na połączeniu poziomym przymocowywane były do poprzedniego pierścienia – mówi Tadeusz Rutkowski, nadsztygar górniczy KRG Szyby - Ostatecznie pomiędzy elementami nie pozostają nawet milimetrowe prześwity.

Ostatni pierścień tubingowy zamontowano na początku lutego br. Kolejne miesiące upłyną pod znakiem rozmrażania szybu. W tym czasie, między pierścieniami tubingowymi mogą pojawiać się wycieki wody, które będą uszczelniane przy pomocy cementu i środków chemicznych. Nawet największe wycieki nie mają zagrozić inwestycji. Jak informują przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa - w szybie zamontowano nowoczesny system odwadniania.

- Zabudowanie ostatniego pierścienia tubingowego na głębokości 710 metrów oraz zamontowanie instalacji odwadniającej to ważne wydarzenie – mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. – Oznacza, że wydrążyliśmy ponad połowę planowanej głębokości GG-1 i odpowiednio zabezpieczyliśmy szyb przed wodą. Rozpoczynamy teraz kolejny etap inwestycji. Wyszliśmy już z warstwy mrożenia i dalsze głębienie odbywać się będzie z wykorzystaniem technologii obudowy betonowej. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że drążenie GG-1 przebiega zgodnie z planem.

Budowa szybu GG-1 ruszyła latem 2010 roku. Samo głębienie rozpoczęto w grudniu 2013 roku. To trzydziesty pierwszy szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź, która umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi. Złoża te występują w strefie poniżej poziomu 1200 metrów, na północ od obecnie eksploatowanych pokładów w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I i II. Docelowa głębokość szybu GG-1 to około 1 340 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 metra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto