(© fot. 123rf)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Koniec z horrendalnymi rachunkami za rozmowy lub SMS-y z telefonów komórkowych podczas zagranicznych podróży! Od 1 lipca, w ramach tzw. eurotaryfy, znów zapłacimy taniej - teraz nie więcej niż 1,79 zł za minutę rozmowy. O szczegółach nowego cennika - pisze Anna Zielonka.

Czy ktoś potrafi sobie dziś wyobrazić jakikolwiek wyjazd bez telefonu komórkowego? Codzienny kontakt z rodziną i znajomymi uważamy za istotny element bezstresowego i udanego wypoczynku. Tym bardziej jeśli wyjeżdżamy poza granice kraju. Na szczęście nie musimy już wydawać fortuny na rozmowy lub SMS-y, jak to było kilka lat temu.

Dobrze być w Unii

Od 1 lipca obowiązują nowe niższe ceny za połączenia roamingowe w sieciach telefonii komórkowych w całej Europie. Zmiany w cennikach są konsekwencją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (nr 544/2009) w sprawie roamingu wewnątrz Wspólnoty, które obniża ceny za połączenia roamingowe na terenie Unii Europejskiej.

Od 1 lipca 2010 roku, zgodnie z tabelą Europejskiego Banku Centralnego, opublikowaną w Dzienniku Urzędowym UE, regulacyjny kurs euro na 2010 rok wynosi 4,0791 PLN. Właśnie do tego kursu UE dopasowała ceny.

Od wczoraj maksymalna op-łata za minutę połączenia wychodzącego (czyli wtedy, gdy my dzwonimy do kogoś) wynosi 0,39 euro. Po przeliczeniu na złotówki cena za minutę połączenia w roamingu nie może przekroczyć 1,59 zł netto, czyli 1,79 zł brutto.

Z kolei minuta połączenia odbieranego w roamingu (jeśli ktoś dzwoni do nas i my tę rozmowę odbieramy) kosztuje 0,15 euro, czyli 0,61 zł netto i 0,74 zł brutto. Obniżeniu ulegnie też cena wiadomości SMS-owej - zapłacimy za nią 0,04 euro, czyli 0,54 zł z VAT-em.


Co w nowych cennikach

Wszystkie polskie sieci komórkowe od 1 lipca obniżyły ceny za połączenia w roamingu. Cenniki poszczególnych sieci, z drobnymi różnicami, są do siebie bardzo zbliżone.

W sieci Plus nowe ceny za roaming są takie same jak te, które zostały ustalone w unijnym rozporządzeniu.

- Polkomtel SA wypełnia postanowienia, znajdujące się w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego, dotyczące obniżenia cen roamingu - informuje Adam Suchenek, rzecznik prasowy sieci Plus.


Będzie jeszcze taniej

To nie jest koniec dobrych informacji, dotyczących telefonii komórkowej. Dzięki presji Komisji Europejskiej, ceny za rozmowy i SMS-y mają być nadal obniżane. Dlatego w 2011 r. będzie jeszcze taniej - za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy nie więcej niż 0,35 euro .

Ceny w roamingu są systematycznie obniżane już od 2007 r. Wtedy została wprowadzona tzw. eurotaryfa, a ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 euro za minutę wychodzącej rozmowy i 0,24 euro - za minutę odebranego połączenia.

Poniżej publikujemy szczegółowy cennik za rozmowy i SMS-y z telefonów komórkowych - także w krajach, do których wyjeżdżamy najczęściej.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!