Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczczą pamięć ofiar

Barbara Musiałek
Marcin Boratyn zachęca mieszkańców, by uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej
Marcin Boratyn zachęca mieszkańców, by uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej fot. Agnieszka Materna.
Płyta z nazwiskami policjantów i oficerów, mieszkańców Jastrzębia wymordowanych przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych Związku Radzieckiego (NKWD) wiosną 1940 roku zostanie wmurowana w ścianę kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nastąpi to 16 kwietnia podczas pierwszych w historii miasta obchodów Dnia Katyńskiego.

Uroczystość przygotowuje Inicjatywa Społeczna "Pamięć Jastrzębska" wraz ze Stowarzyszeniem " Pokolenie". Dlaczego dopiero w tym roku podjęto się tego zadania? - Do tej pory mało kto wiedział, że wśród ofiar straszliwej zbrodni były osoby mieszkające w Jastrzębiu. Na ich nazwiska natknęliśmy się w nieco już zapomnianej książce Jana Delowicza - dokumentalisty z żorskiego muzeum, zatytułowanej "Śmierć przyszła wiosną" - tłumaczy Marcin Boratyn, sygnatariusz "Pamięci Jastrzębskiej" i kierownik Galerii Historii Miasta.

- W Jastrzębiu Zdroju ta książka nie była dostępna. Znaleźliśmy ją dopiero na stronie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, w wersji elektronicznej. Kiedy zobaczyliśmy, jakie informacje zawiera, zaczęliśmy ją dokładnie wertować - dodaje.

Jan Delowicz informacje do swojej książki zbierał przez 10 lat, w ciągu których udało mu się ustalić aż 100 nazwisk mieszkańców naszego regionu, ofiar zbrodni. Siedmiu policjantów i dwóch żołnierzy Września, przed wywiezieniem do radzieckich obozów, mieszkało na Ziemi Jastrzębskiej. Jak autor dotarł do ich nazwisk?

- Badałem losy ludzi pełniących służbę na danym posterunku. Potem docierałem do członków rodzin tych osób, którzy pokazywali mi zachowane zdjęcia i dokumenty bliskich zmarłych. Porównywałem to z listą ofiar, jaką w 1990 roku Michaił Gorbaczow przekazał Wojciechowi Jaruzelskiemu - opowiada autor.

Podkreśla przy tym, że nie było to łatwe zadanie, bo wiele osób pochodzących z danej miejscowości służyło w innym miejscu, na przykład na Zaolziu.

- Przykładowo policjant o nazwisku Sojka z Rownia, dzisiejszej dzielnicy Żor, w dokumentach NKWD widniał jako: Sójka ze Skawiny, bo tam służył. Dopiero porównanie dat i miejsca jego urodzenia oraz relacje rodziny dały pewność, że to ta sama osoba - relacjonuje Jan Delowicz.

Na liście katyńskiej znalazło się też nazwisko Jana Abrachamczyka ze Zdroju, uczestnika powstań śląskich, starszego przodownika Policji Województwa Śląskiego. Został on rozstrzelany w Kalininie, a pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje. Jego wnuczka, Gabriela Skiba żałuje, że nie poznała dziadka. Urodziła się dawno po jego zaginięciu. W tym roku, mimo ostrzeżeń przyjaciół, zamierza po raz pierwszy pojechać na miejsce kaźni swego przodka. - Zastanę tam pewnie tylko las. Ale być może, choć na chwilę, poczuję duchową łączność z dziadkiem i wyobrażę sobie, co czuł on w tych strasznych chwilach - mówi kobieta. - Z opowiadań rodziny wiem, że to był przystojny mężczyzna, bardzo pracowity i obowiązkowy człowiek, prawdziwy patriota - dodaje.

Pomysłodawcy płyty poświęconej ofiarom z Jastrzębia przygotowali około 1000 cegiełek po 20 złotych. Można je nabyć w siedzibie "Pamięci" przy ul. 1 Maja 22. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wykonanie tablicy i organizację Dnia Katyńskiego. W programie przewidziano m.in. mszę w intencji ofiar, widowisko plenerowe w wykonaniu jastrzębskiego Teatru Monitoring, konkurs plastyczny, udział kompanii honorowej policji oraz Bieg Katyński na terenie Parku Zdrojowego.

Tablica zostanie wykonana według pomysłu Marcina Boratyna i Andrzeja Kamińskiego. Obok listy nazwisk ofiar zbrodni stalinowskiej znajdzie się na niej wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej oraz równoramienny krzyż z polskim orłem sprzed II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto