Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju: Poznaj jego historię

Karolina Benedik
Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju istnieje już pół wieku. Dlaczego więzienie powstało właśnie w Jastrzębiu? Jego historię przypomina Karolina Benedik

Na samym początku zakład nosił nazwę: Ośrodek Pracy Więźniów w Szerokiej i został wybudowany przez samych osadzonych z ośrodka w Moszczenicy w 1963 roku. Założenie było takie, by zapewnić rejonom górniczym niewykwalifikowaną siłę roboczą.

Największy w Polsce

Wkrótce Zakład Karny w Szerokiej stał się największym ośrodkiem pracy więźniów w Polsce!
W przeszłości zaludnienie jednostki przekraczało 2200 osób, dziś oscyluje w granicach 1050 skazanych.
Jest to liczba, która sprawia, że Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju do dzisiaj jest jedną z największych w Polsce jednostek pod względem wielkości i największym zakładem półotwartym w południowej Polsce. W tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.
W związku z tym, że jest to zakład półotwarty, skazani mają możliwość odbywania kary w dwóch systemach: zwykłym i tzw. programowego oddziaływania.
- Jeśli skazany zdecyduje się na tę drugą opcję, wraz z wychowawcą opracowuje Indywidualny Program Oddziaływania. Można wtedy wyznaczyć mu zadania do realizacji, w których się sprawdzi - wyjaśnia nam rzecznik prasowy zakładu w Szerokiej, porucznik, Tomasz Marciniak.

Masz lżejszy wyrok? To do roboty...

Ci z lżejszymi wyrokami pracują poza murami.
- Biorą udział w projektach ekologicznych i prowadzą prace porządkowe w dzielnicy Szeroka. Uczestniczą również w usuwaniu skutków powodzi, odśnieżają, biorą udział w innych pracach interwencyjnych. Pracują oni w szkołach, przedszkolach, domach dziecka, szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach, i pomagają przy budowie dróg, obecnie współpracując z Rybnickim Przedsiębiorstwem Budowy Dróg - informują w jednostce. Jednostka prowadzi obecnie prace porządkowe w bezpośredniej bliskości, więźniowie sprzątają pozostałości po wyburzeniach dokonanych w latach 80, wyrównują teren, sadzą drzewa.

Na naukę zawsze jest czas

Okazuje się, że chętni mogą zdobyć za kratkami zawód. Mogą się szkolić w zawodach malarza, tapeciarza, fryzjera, hydraulika, palacza kotłów CO, tynkarza czy murarza. Mogą się też nauczyć obsługi komputera, pisania CV czy poruszania się na rynku pracy. To znacznie ułatwia ich późniejszy powrót do społeczeństwa. Sami wydają swoją gazetę, a także działa tam zespół muzyczny.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto