Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia na balu

Redakcja
Nikt nie mówi, żeby na sylwestrową zabawę ubrać się w parciane portki, pić wodę i pogryzać orzeszki. Jak więc balować w stylu eko? Z wyobraźnią!

Żyć ekologicznie, zgodnie z naturą oraz zdrowo to żyć mądrze i z korzyścią dla siebie oraz przyrody. Nie trzeba mieszkać w kurnej chacie i krzesać ogień za pomocą hubki i krzesiwa, żeby być ,,eko". Nowy, 2015 rok zapowiada oszczędzanie energii, coraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł i troskę o klimat. Zacznijmy więc już teraz - od sylwestrowej zabawy. Bo na balach i prywatkach, na których powitamy Nowy Rok, też jest miejsce dla ekologii. I jest go dużo!

Sylwester musi błyszczeć!
Zacznijmy od świateł. Do oświetlenia dużej sali nadają się żarówki LED. Diody ledowe zużywają o wiele mniej energii niż tradycyjne żarówki i świecą około dziesięciu razy dłużej niż świetlówki. To prosty i oszczędny sposób na ochronę środowiska. Na prywatce doskonale sprawdzą się świece sodowe, ponieważ świecą czyściej, bo nie są wyprodukowane na bazie ropy naftowej. A już prawdziwym hitem jest połączenie jednego i drugiego, czyli świece ledowe! Są wykonane z prawdziwego wosku w kolorze kości słoniowej. Zewnętrzna strona świec ukazuje starannie wykonane, piękne zdobienia podkreślające urok świecy, jak i milutki widok dla oka. W dolnej części świecy znajduje się otwór na trzy zasilające baterie AAA. Świeca ledowa jest idealnym połączeniem tradycyjnej świecy, ale bez charakterystycznego ,,dymka" z knotu. Ledowa lampa pali się z różnym natężeniem, co daje wrażenie naturalności oraz miłego i spokojnego światła. Świeci z delikatną mocą, ale potrafi nadać zmysłowego klimatu w pomieszczeniu. Doskonale zastępuje zwykłe świece, a przy okazji nie dymi oraz nie brudzi, no i... nie wypala się.

Coś mocniejszego z natury...
Trudno wyobrazić sobie sylwestrową noc bez noworocznego toastu, ale takiego ,,z procentami'! Ale czy jest w ogóle coś takiego, jak ekologiczny szampan? Oczywiście! Ekologiczne szampany powstają z ekologicznych winogron, w winnicach prowadzonych zgodnie z prawami natury, przy wykorzystaniu bezinwazyjnych technik agrarnych. W takich winnicach nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów czy organizmów GMO. Jak je rozpoznać? Na butelkach znajdują się znaczki: Agriculture Biologique, Agricultura Ecologica Sistema de Control C.E, De la Agricultura Ecologica. Może to być również znak "demeter". Na rynku dostępne są nawet ekologiczne piwa. Niestety, w Polsce zdobycie ginu, wódki czy whisky BIO graniczy raczej z cudem. Takie trunki są na razie tylko na rynku światowym. Należą do grupy towarów luksusowych. Ale jeśli ktoś chce być supereko, może kupić wino np. z aronii.

Hucznie czy "z hukiem"?
To jest różnica, bo można obchodzić Nowy Rok hucznie, ale niekoniecznie głośno, że aż uszy bolą. Chodzi o petardy i fajerwerki. Czy są konieczne? Sprawa jest kontrowersyjna, bo z jednej strony tradycja, z drugiej - zagrożenie. Fajerwerki są groźne np. dla zwierząt - tych domowych i dzikich. Zwierzęta mają o wiele bardziej wyczulony słuch niż ludzie. ,,Wystrzały" trwające po kilka godzin sprawiają, że zwierzęta boją się, ptaki rozbijają się o ściany domów. Fajerwerki są groźne też dla człowieka - mogą powodować urazy, wywołać pożar lub lawinę. A do tego są mieszaniną substancji chemicznych, które podczas spalania emitują długo unoszące się w powietrzu toksyny szkodliwe dla zdrowia. Bezpieczne są za to zimne ognie. To co, może wystarczą?

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto