Ewa Swoboda znowu najlepsza! Żorzanka nie dała szans rywalkom w Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu. Zdobyła złoto i pobiła rekord kraju

Piotr Chrobok
Żorzanka po raz kolejny mogła zapozować z tablicą przy nowym rekordzie kraju.
Żorzanka po raz kolejny mogła zapozować z tablicą przy nowym rekordzie kraju. Facebook/Ewa Swoboda
Wywalczyła mistrzostwo Polski i ustanowiła kolejny rekord kraju. Ewa Swoboda okazała się bezkonkurencyjna w Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu. Żorzanka dystans 60 metrów pokonała w czasie 6,99, co jest najlepszym wynikiem w historii wśród polskich sprinterek. Swoboda stała się też dziesiątą kobietą na świecie, która zeszła poniżej granicy 7 sekund na tej odległości.

Kolejny sukces w trwającym zaledwie kilka tygodni sezonie zdołała odnieść żorska mistrzyni bieżni, Ewa Swoboda. Sprinterka w cuglach zwyciężyła w rozegranych w Toruniu Halowych Mistrzostwach Polski. Żorzanka nie dała szans rywalkom, ustanawiając nowy rekord kraju na 60 metrów.

Bieg eliminacyjny Swoboda ukończyła z czasem 7,11 sekund. Prawdziwy popis dała jednak w rywalizacji, gdzie stawką były medale krajowych mistrzostw.

Sprinterka z rywalkami na równo wyszła z bloków startowych, ale na dystansie zostawiła je w tyle. Linię mety przekroczyła zdecydowanie na czele, a gdy spiker zawodów ogłosił, że bariera 7 sekund - żorzanka pobiegła na 60 metrów w czasie 6,99 sekundy - została pokonana, początkowo niedowierzała, a następnie oszalała ze szczęścia.

Niedowierzanie Ewie Swobodzie towarzyszyło jednak o wiele dłużej. Jeszcze udzielając wywiadów po zawodach nie do końca docierało do niej jej osiągniecie, którego, co warto podkreślić dokonała jako pierwsza Polka w historii i jako dziesiąta kobieta na świecie.

- Dalej do mnie nie dochodzi, że to się stało. Taka mała Ewa z Żor, z Polski zapisuje się na światowych listach. Jestem przeszczęśliwa - mówiła na antenie TVP Sport sprinterka, zdaniem której i tak rewelacyjny wynik da się jeszcze "podkręcić". - Myślę, że jak wszystko będzie dobrze, możemy to troszkę poprawić, ale nie obiecuję - zaznaczyła Ewa Swoboda.

Przypomnijmy, że doskonałe występy w Toruniu były potwierdzeniem rewelacyjnej dyspozycji Swobody, którą ta utrzymuje od początku sezonu. Już w pierwszym tegorocznym starcie - na zawodach z cyklu Orlen Cup, w Łodzi - sprinterka osiągnęła czas 7:04, a następnie 7:00, dwukrotnie pobijając należący do niej rekord Polski.

Dzięki fenomenalnym wynikom żorzanka jest liderką światowych list sprinterek, a popisy w Toruniu jeszcze umocniły ją na tej pozycji. Swoboda uchodzi także za jedną z faworytek Halowych Mistrzostw Świata, które w dniach 18-20 marca odbędą się w Belgradzie.